fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zarząd sukcesyjny na pewno ułatwi przekazanie firmy następcom

Adobe Stock
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej obowiązuje już od ponad roku. Została pozytywnie przyjęta, zwłaszcza przez środowisko firm rodzinnych, w którym nadal spora liczba dużych biznesów prowadzona jest w formie jednoosobowych działalności gospodarczych.

O sukcesie ustawy świadczy chociażby ciągle rosnąca liczba zarządców sukcesyjnych zgłaszanych do Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

W wielu przypadkach wpisy te obejmują także zarządcę substytucyjnego – gdyby pierwszy ze wskazanych nie mógł lub nie chciał objąć tej funkcji.

Czytaj też: Zarząd sukcesyjny - przepisy zostaną rozszerzone

Jak to było w przeszłości

Głównym celem wprowadzenia instytucji zarządu sukcesyjnego miało być umożliwienie sukcesji takich przedsiębiorstw i bezproblemowe kontynuowanie ich działalności biznesowej. Przed wejściem w życie ustawy śmierć przedsiębiorcy oznaczała bowiem automatyczne rozwiązanie prowadzonej działalności wraz ze wszystkimi dotyczącymi jej umowami, w tym umowami o pracę, umowami z kontrahentami itp. Spadkobiercy przedsiębiorcy nie mieli możliwości odziedziczenia firmy i dalszego prowadzenia jej działalności operacyjnej, niezależnie od jej wielkości. Do masy spadkowej trafiały jedynie poszcze...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA