Katarzyna Karpiuk

Katarzyna Karpiuk, Piotr Woźniakiewicz: W oczekiwaniu na fundację rodzinną

To, jakie narzędzia może wykorzystać przedsiębiorca, w dużej mierze zależy od formy prawnej prowadzonej działalności.

Fundacja rodzinna: zasady dziedziczenia i opodatkowania

Projekt ustawy dopuszcza - w określonych sytuacjach - możliwość ubiegania się o wypłatę zachowku od fundacji rodzinnej. A rozwiązania podatkowe mogą stanowić poważną barierę decyzyjną przy jej powoływaniu – zauważają eksperci.

Jak przekazać firmę rodzinie, czyli sukcesja w cieniu COVID-19

Już teraz istnieją możliwości, które w ramach „planu minimum" mogą zabezpieczyć najistotniejsze interesy i wartości rodzinnych firm.

Zarząd sukcesyjny na pewno ułatwi przekazanie firmy następcom

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej obowiązuje już od ponad roku. Została pozytywnie przyjęta, zwłaszcza przez środowisko firm rodzinnych, w którym nadal spora liczba dużych biznesów prowadzona jest w formie jednoosobowych działalności gospodarczych.

Pakiet Przyjazne Prawo ułatwi efektywną sukcesję przedsiębiorcom

Ustawa deregulacyjna, czy też Pakiet Przyjazne Prawo zakłada również nowelizację ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która weszła w życie w ubiegłym roku i praktycznie od samego początku obowiązywania, cieszy się aprobatą przedsiębiorców. Przyjęte zmiany wejdą w życie z początkiem 2020 r.

Darowizna przedsiębiorstwa jako sposób na sukcesję

W prostych przypadkach, np. gdy nestor jest jedynym właścicielem przedsiębiorstwa, a następcy chcą kontynuować prowadzenie firmy, automatyzm sukcesji w myśl obecnie obowiązujących regulacji prawnych może okazać się zadowalający. Praktyka pokazuje jednak, że w większości przypadków, życie pisze bardziej skomplikowane scenariusze. Z tego powodu, warto zaplanować sukcesję, uwzględniając indywidualną sytuację rodzinną i biznesową przedsiębiorcy.

Sukcesja - sposób przekazania firmy swoim następcom

Coraz więcej przedsiębiorców, którzy w okresie transformacji zaczynali działalność gospodarczą i obecnie prowadzi powszechnie znane firmy, dochodzi do etapu, w którym zaczyna zastanawiać się nad sposobem przekazania biznesu swoim następcom.

Fundacja rodzinna jako sposób na udaną sukcesję firmy

Coraz więcej przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzonej działalności, zaczyna z wyprzedzeniem zastanawiać się nad sposobem przekazania biznesu następcom, który zagwarantuje utrzymanie dotychczasowego kierunku rozwoju firmy. Pojawia się pytanie - czy aktualnie obowiązujące rodzime regulacje dają im takie możliwości.

Prawomocne orzeczenie sądu o obowiązku złożenia oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie

Złożenie oświadczenia, co do zasady, zależne jest od woli np. przedsiębiorcy. Niekiedy może być przedmiotem obowiązku prawnego, podlegającego przymusowej realizacji.