Katarzyna Karpiuk

Pierwsze urodziny fundacji rodzinnej w Polsce - blaski i cienie nowej instytucji do planowania sukcesji

Po dwunastu miesiącach od wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej powstało w Polsce ponad 1500 takich podmiotów.

Fundacje rodzinne: Dla dzieci i kolejnych pokoleń

Od złożenia przez prezydenta podpisu możemy liczyć czas do inauguracji pierwszych polskich fundacji rodzinnych i pierwszych bezpiecznych sukcesji.

Karpiuk, Woźniakiewicz: Fundacja rodzinna w zasięgu polskich przedsiębiorców

Polski biznes od ok. sześciu lat czeka na rozwiązanie, dzięki któremu będzie możliwe zaplanowanie i wdrożenie bezpiecznej i skutecznej sukcesji.

Katarzyna Karpiuk: W oczekiwaniu na polską fundację rodzinną

Przedsiębiorcy już teraz, nie czekając na przepisy, powinni rozpocząć planowanie sukcesji – to proces długotrwały, a postawienie pierwszych kroków powoduje zwykle pojawienie się kolejnych pytań.

Katarzyna Karpiuk, Piotr Woźniakiewicz: W oczekiwaniu na fundację rodzinną

To, jakie narzędzia może wykorzystać przedsiębiorca, w dużej mierze zależy od formy prawnej prowadzonej działalności.

Fundacja rodzinna: zasady dziedziczenia i opodatkowania

Projekt ustawy dopuszcza - w określonych sytuacjach - możliwość ubiegania się o wypłatę zachowku od fundacji rodzinnej. A rozwiązania podatkowe mogą stanowić poważną barierę decyzyjną przy jej powoływaniu – zauważają eksperci.

Jak przekazać firmę rodzinie, czyli sukcesja w cieniu COVID-19

Już teraz istnieją możliwości, które w ramach „planu minimum" mogą zabezpieczyć najistotniejsze interesy i wartości rodzinnych firm.

Zarząd sukcesyjny na pewno ułatwi przekazanie firmy następcom

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej obowiązuje już od ponad roku. Została pozytywnie przyjęta, zwłaszcza przez środowisko firm rodzinnych, w którym nadal spora liczba dużych biznesów prowadzona jest w formie jednoosobowych działalności gospodarczych.

Pakiet Przyjazne Prawo ułatwi efektywną sukcesję przedsiębiorcom

Ustawa deregulacyjna, czy też Pakiet Przyjazne Prawo zakłada również nowelizację ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która weszła w życie w ubiegłym roku i praktycznie od samego początku obowiązywania, cieszy się aprobatą przedsiębiorców. Przyjęte zmiany wejdą w życie z początkiem 2020 r.

Darowizna przedsiębiorstwa jako sposób na sukcesję

W prostych przypadkach, np. gdy nestor jest jedynym właścicielem przedsiębiorstwa, a następcy chcą kontynuować prowadzenie firmy, automatyzm sukcesji w myśl obecnie obowiązujących regulacji prawnych może okazać się zadowalający. Praktyka pokazuje jednak, że w większości przypadków, życie pisze bardziej skomplikowane scenariusze. Z tego powodu, warto zaplanować sukcesję, uwzględniając indywidualną sytuację rodzinną i biznesową przedsiębiorcy.