Aktualizacja: 11.12.2024 20:25 Publikacja: 17.11.2022 07:20
Foto: Adobe Stock
Po wielu miesiącach pracy, spotkań, deklaracji ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii w końcu została opublikowana zaktualizowana treść projektu ustawy o fundacji rodzinnej. Obraz polskiej fundacji rodzinnej, jaki wyłania się z aktualnego projektu, nie jest idealny, ale pozwoli na kumulację kapitału, przy jednoczesnym zapewnieniu należytej ochrony bliskim fundatora. Istotne jest, aby ustawa jak najszybciej została uchwalona – zapowiadany termin to I kwartał 2023 r.
Projekt jest kompromisem między oczekiwaniami przedsiębiorców a stanowiskiem zainteresowanych organów rządowych. Jednym z pozytywnie rozpatrzonych postulatów jest otworzenie katalogu podmiotów, które mogą dokonać przeniesienia aktywów na rzecz fundacji – w obecnym brzmieniu będzie to mogła być dowolna osoba fizyczna, jak i prawna. Pozwoli to na kumulację rodzinnego mienia w rękach fundacji, a dodatkowo umożliwi powrót z aktywami zagranicznymi do Polski, zwłaszcza ze struktur zakładanych wyłącznie w celach sukcesyjnych.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Jak donoszą amerykańskie media, Rupert Murdoch poniósł porażkę w sporze ze swoimi dziećmi o sukcesję w stworzonym przez siebie imperium biznesowym. Nie będzie mógł zmienić treści swojej decyzji dotyczącej podziału majątku między potomków.
Republika Malty zyskała międzynarodową renomę dzięki m.in. stabilności politycznej, przyjaznemu systemowi podatkowemu oraz rozwijającej się dynamicznie tradycji ustanawiania fundacji prywatnych. Jak na tle jurysdykcji maltańskiej wypada polska fundacja rodzinna?
Benjamin Franklin napisał kiedyś, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. W dzisiejszym numerze piszemy o jednym i o drugim.
Fundacje rodzinne z pewnością są narzędziem, które może pozwolić polskim rodzinom biznesowym na myślenie o wielopokoleniowej trwałości i sukcesji, może nawet na wzór japoński.
Firmy rodzinne są bardziej stabilne, mają wyższą stopę zwrotu i są postrzegane jako odporne na kryzysy i zawirowania rynku. Lepiej radzą sobie także na giełdzie.
Przeciętna polska spółka rodzinna na GPW ma ponad 100 milionów złotych wyniku EBITDA, a jej wartość rynkowa przekroczyła miliard złotych w 2023 r.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Polecamy webinar „Rzeczpospolitej” i porady ekspertów.
O milionowe nadużycia podejrzewane są niektóre fundacje rodzinne. Czy warto zmienić prawo?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas