Piotr Woźniakiewicz

Jak ograniczyć szanse na popularność fundacji rodzinnej

Co nie jest dozwolone, jest opodatkowane. Taki modus operandi można zauważyć w wydawanych przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacjach indywidualnych dotyczących działalności fundacji rodzinnej i przysługującego jej zwolnienia od CIT. To zły sygnał dla całego polskiego biznesu rodzinnego.

Sankcyjny podatek, czyli pułapka dla fundacji rodzinnej

Uczestnictwo fundacji rodzinnej w spółce transparentnej podatkowo będzie skutkować 25-proc. podatkiem (tzw. podatkiem sankcyjnym).

Fundacje rodzinne: Dla dzieci i kolejnych pokoleń

Od złożenia przez prezydenta podpisu możemy liczyć czas do inauguracji pierwszych polskich fundacji rodzinnych i pierwszych bezpiecznych sukcesji.

Karpiuk, Woźniakiewicz: Fundacja rodzinna w zasięgu polskich przedsiębiorców

Polski biznes od ok. sześciu lat czeka na rozwiązanie, dzięki któremu będzie możliwe zaplanowanie i wdrożenie bezpiecznej i skutecznej sukcesji.

Katarzyna Karpiuk, Piotr Woźniakiewicz: W oczekiwaniu na fundację rodzinną

To, jakie narzędzia może wykorzystać przedsiębiorca, w dużej mierze zależy od formy prawnej prowadzonej działalności.

Woźniakiewicz, Pawłowski: Estoński CIT dyskryminuje

Polski ustawodawca zdaje się w 2022 r. dawać firmom rodzinnym do wyboru dwie opcje: albo opodatkowanie estońskim CIT albo zabezpieczenie sukcesji w firmie. Rybek i akwarium naraz mieć nie można.

Jacek Pawłowski, Piotr Woźniakiewicz: Gdzie są polskie fundacje rodzinne?

We wrześniu, po roku prac nad założeniami do ustawy, Ministerstwo Rozwoju ogłosiło, że polskie fundacje rodzinne będą dostępne „już” od 1 stycznia 2022 r. Projekt ustawy miał być ogłoszony na początku października. Niestety w dalszym ciągu polskie firmy rodzinne czekają na ten dokument. Bez ustawy nie będzie ułatwień w procesie sukcesji w polskim biznesie, co może spowodować poważne kłopoty dla firm, ich pracowników i kontrahentów oraz państwa.