Wojciech Kotowski

Dropshipping i VMI – alternatywne modele dystrybucji dla biznesu internetowego

W modelu dropshipping zamówienie składane jest przez klienta w jednym przedsiębiorstwie, a jego realizacją zajmuje się inny podmiot. W modelu VMI na dostawcę zostaje przerzucony obowiązek zagwarantowania dostępności produktów dla klientów w magazynie. W obu przypadkach konieczne jest takie ułożenie zobowiązań stron, aby ich interesy zostały maksymalnie zabezpieczone.

Koniec nieopodatkowanych zakupów spoza UE

Od 1 lipca zlikwidowane zostało zwolnienie z VAT dla przesyłek o wartości do 22 euro, które pozwalało platformom sprzedażowym z państw trzecich dostarczać do Unii towary tańsze, bo nieobciążone tym podatkiem.

VAT: zmiany w e-commerce obowiązujące od 1 lipca 2021 roku

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej ujednolicono zasady opodatkowania sprzedaży transgranicznej. Przedsiębiorcom prowadzącym sklepy internetowe i sprzedającym swoje towary do różnych krajów UE łatwiej będzie rozliczyć swoje transakcje.

Koronawirus: czy bon do zrealizowania po wznowiniu działalności jest dobrym rozwiązaniem podczas epidemii

Przekazanie klientom voucherów na usługi, które zostaną realizowane po wznowieniu działalności, może być sposobem na ratowanie biznesu. Przed podjęciem takiego działania przedsiębiorca powinien przeanalizować jego skutki podatkowe.

Koronawirus: odroczone obowiązki związane z VAT

Ustawodawca opóźnił wejście w życie niektórych obowiązków wobec fiskusa. Przesunął termin składania nowego pliku JPK_VAT oraz obowiązywania nowej matrycy stawek.

VAT: ulga na złe długi a dłużnik w trakcie restrukturyzacji, upadłości lub likwidacji

Ustawa o VAT nie zezwala na skorygowanie przez przedsiębiorcę podatku należnego w ramach ulgi na złe długi, gdy jego dłużnik jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w likwidacji.

Zarząd sukcesyjny na pewno ułatwi przekazanie firmy następcom

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej obowiązuje już od ponad roku. Została pozytywnie przyjęta, zwłaszcza przez środowisko firm rodzinnych, w którym nadal spora liczba dużych biznesów prowadzona jest w formie jednoosobowych działalności gospodarczych.

Niesprawdzenie kontrahenta może oznaczać utratę prawa do odliczenia VAT

Może się zdarzyć, że budynek stoi, a mimo to fiskus i sąd uznają, że usługi budowlane nie zostały wykonane, a zaksięgowane faktury są fikcyjne co do opisanych w nich transakcji.

Czy prezes zarządu jest podatnikiem VAT

Jeśli menedżer nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich ani ryzyka gospodarczego swoich decyzji, to łącząca go ze spółką relacja jest stosunkiem zobowiązaniowym podobnym do tego, jaki łączy pracodawcę i pracownika.

Gmina odliczy VAT od dzierżawy

Jednostka samorządu ma prawo do odliczenia podatku od wydatków na infrastrukturę, którą zamierza wydzierżawić spółce.