fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezumowne korzystanie z nieruchomości Skarbu Państwa - co z VAT

123RF
Opłaty wnoszone przez nieuprawnionego posiadacza, stanowią rekompensatę dla właściciela za pozbawienie go prawa do swobodnego korzystania z rzeczy i nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 29 sierpnia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.455. 2019.1.AZ) wypowiedział się na temat skutków podatkowych otrzymania odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości Skarbu Państwa. Wniosek o wydanie omawianej interpretacji złożył powiat, na obszarze którego znajdują się nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa. W sprawach związanych z gospodarowaniem tymi nieruchomościami, organem reprezentującym Skarb Państwa jest starosta powiatu. W ramach wykonywanych zadań, część ze wspomnianych nieruchomości starosta wydzierżawił osobom fizycznym na podstawie zawartych z nimi umów cywilnoprawnych.

Umowy te były kilkukrotnie przedłużane, do momentu gdy wojewoda nie wyraził zgody na ich dalszą dzierżawę, zlecając staroście przeprowadzenie przetargu. W efekcie, z dniem 23 stycznia 2018 r. umowy dzierżawy nieruchomości wygasły, jednakże dotychczasowi dzierżawcy nie zwrócili n...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA