fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Modernizacja świetlic wiejskich, a odliczenie VAT

AdobeStock
Gminie przysługuje prawo do częściowego odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne. Ma więc obowiązek dokonania alokacji podatku z zastosowaniem wybranego przez siebie, obiektywnego kryterium.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 27 marca 2020 r. (sygn. IPTPP2/443-591/14-5/KT) rozstrzygnął wątpliwości w zakresie prawa do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na modernizację świetlic gminnych.

Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina (wnioskodawca), zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. W 2010 r. gmina poniosła wydatki w celu przebudowy i modernizacji świetlic wiejskich. Świetlice te były przeznaczone zarówno do celów stricte gminnych (np. przeprowadzania wyborów), jak i do celów komercyjnych (np. odpłatnej organizacji imprez okolicznościowych). W momencie poniesienia wydatków gmina nie była w stanie określić zakresu, w jakim obiekty te są i będą przeznaczone do udostępniania komercyjnego, a w jakim do nieodpłatnego udostępniania na cele gminne. Zależało to każdorazowo od popytu na każdy rodzaj usług w danym czasie.

Czytaj także: Remont świetlicy wiejskiej bez prawa do odliczenia VAT

Gmina zwróci...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA