Badania chińskich naukowców, których wyniki opublikowało pismo "The Lancet", rzucają nowe światło na słabo poznany aspekt Covid-19. Niektórzy pacjenci cierpią na trwałe objawy przez wiele tygodni lub nawet miesięcy po zakażeniu.

Chińskie badanie przeprowadzono na 1733 pacjentach zakażonych SARS-CoV-2 i wypisanych ze szpitala Jin Yin-tan w Wuhan w Chinach między 7 stycznia a 29 maja 2020 r. Średnia wieku tych pacjentów to 57 lat, a 52 proc. z nich to mężczyźni.

Zmęczenie i osłabienie mięśni to dwa najczęściej występujące, uporczywe zaburzenia, dotykające 63 proc. uczestników badania. 26 proc. badanych cierpi na kłopoty ze snem, a 23 proc. - na lęk i depresję.

Odnotowano także inne objawy, które utrzymywały się po zakażeniu: 22 proc. uczestników badania cierpi na wypadanie włosów, 11 proc. na zaburzenia węchu, 9 proc. na kołatanie serca, 9 proc. na bóle stawów, 8 proc. na zaburzenia apetytu i 7 proc. na zaburzenia smaku.

Autorzy badania doszli do wniosku, że zmęczenie lub osłabienie mięśni, zaburzenia snu i lęk lub depresja były częste po zakażeniu Covid-19, nawet sześć miesięcy po wystąpieniu pierwszych objawów.