Jeff Bezos na szczycie – mimo zawirowań

Jeff Bezos stał się najbogatszym biznesmenem czasów współczesnych. Jego majątek według Bloomberga to 151 mld dol. Bezos pobił rekord należący do Billa Gatesa, założyciela Microsoftu, który w 1999 r. dysponował fortuną wartą – w przeliczeniu na dzisiejszą siłę nabywczą – 149 mld dol.

Aktualizacja: 18.07.2018 08:43 Publikacja: 17.07.2018 21:24

Jeff Bezos na szczycie – mimo zawirowań

Foto: ROL

Do tego, by stać się najbogatszym człowiekiem wszech czasów, Bezosowi wciąż jednak daleko. Np. Jakub Fugger, bankier żyjący na przełomie XV i XVI w., miał – w przeliczeniu na współczesne pieniądze – 400 mld dol.

Wtorkowa przecena akcji firm technologicznych nie ominęła Amazonu. Majątek jego prezesa nieco wcześniej pobił rekord.

Akcje koncernu Amazon traciły na początku wtorkowej sesji ponad 1 proc. Dzień wcześniej ich kurs ustanowił rekordowy poziom prawie 1842 dol. Inwestorzy jednak sprzedawali te akcje na wtorkowym otwarciu sesji w reakcji na silną przecenę innego technologicznego giganta – Netflixa. Akcje Netflixa traciły zaś prawie 14 proc. na początku handlu (później skala spadków wyhamowała), gdyż wyniki spółki za drugi kwartał rozczarowały inwestorów. Nie spodobało się im, że liczba subskrybentów tego serwisu była o około 1 mln mniejsza od oczekiwań. Od początku roku do wtorku akcje Netflixa zyskały 108 proc., więc rozczarowanie było silne.

– Jak dotąd Wall Street skupiała się na atrakcyjności historii Netflixa, a nie na fundamentach – stwierdził Rob Arnott, szef firmy doradczej firm Research Affiliates.

Czytaj także: Najbogatsi ludzie świata. Nowy lider rankingu Forbesa

Netflix i Amazon są spółkami, które w ostatnich kilkunastu miesiącach były jednymi z lokomotyw hossy w USA. Akcje Amazonu zyskały od początku roku prawie 56 proc. To przełożyło się na wzrost majątku jego prezesa Jeffa Bezosa o 51,5 mld dol.

Bezos stał się więc, według wyliczeń Bloomberg Billionaires Index, najbogatszym biznesmenem na świecie. Jego majątek wynosił (po zamknięciu poniedziałkowej sesji) aż 151 mld dol. Stał się on o prawie 56 mld dol. wyższy od majątku drugiej osoby w zestawieniu miliarderów Bloomberga – Billa Gatesa, założyciela Microsoftu (dla porównania: chiński rywal Bezosa, będący najbogatszym azjatyckim biznesmenem, właściciel portalu Alibaba Jack Ma posiada majątek warty „jedynie" 44 mld dol. – to mniej niż tegoroczny przyrost fortuny Bezosa).

Bezos prześcignął Gatesa również jako najbogatszy człowiek we współczesnych dziejach (po zliczeniu historycznych danych dotyczących majątków, z uwzględnieniem zmian siły nabywczej pieniądza). Majątek Gatesa sięgał w 1999 r., w szczycie bańki internetowej, 100 mld USD, co przekładałoby się na 149 mld dol. z 2018 r. To czyniło go – do niedawna – najbogatszym biznesmenem, odkąd magazyn „Forbes" zaczął w 1982 r. kompilować zestawienia miliarderów. Teraz pierwsze miejsce odebrał mu Bezos. Być może jednak założyciel Microsoftu obroniłby tytuł, gdyby do jego majątku wliczano aktywa, które od 1996 r. przekazywał Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Czy Bezos stał się jednak najbogatszym człowiekiem w historii? Wyliczenia z 2010 r. dotyczące majątków największych potentatów finansowych w historii plasowałyby Bezosa na siódmym miejscu pomiędzy Johnem Jacobem Astorem (amerykańskim biznesmenem z przełomu XVIII i XIX w., którego majątek w dolarach z 2010 r. byłby wart 120–138 mld dol.) a Henrym Fordem (188–199 mld dol. w dolarach z 2010 r.). Pierwsze miejsce na tej liście przypada niemieckiemu bankierowi żyjącemu na przełomie XV i XVI w. Jakubowi Fuggerowi (400 mld dol.).

Do tego, by stać się najbogatszym człowiekiem wszech czasów, Bezosowi wciąż jednak daleko. Np. Jakub Fugger, bankier żyjący na przełomie XV i XVI w., miał – w przeliczeniu na współczesne pieniądze – 400 mld dol.

Wtorkowa przecena akcji firm technologicznych nie ominęła Amazonu. Majątek jego prezesa nieco wcześniej pobił rekord.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Dobre 30 lat leasingu. Będą kolejne rekordy
Biznes
Nowy zakład Azotów pełną parą ruszy za kilka miesięcy
Biznes
UE zamienia słowa w czyny: broń dla Ukrainy za rosyjskie pieniądze
Materiał partnera
Samochód elektryczny potrzebuje energii tak samo jak telefon
Biznes
Sztuczna inteligencja jest lustrem ludzkości