fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Tylko niektóre banki wracają do dywidend

Pekao
Fotorzepa, Andrzej Bogacz
Sporą część zysków wypłacić mogą w tym roku tylko Pekao i Handlowy. Może to zrobić także ING Bank Śląski, ale sprawa nie jest jeszcze przesądzona.

Komisja Nadzoru Finansowego przesłała bankom indywidualne zalecenia dotyczące dywidendy i niektóre z nich wrócą w tym roku do wypłat po rocznej przerwie spowodowanej pandemią.

Ile trafi do właścicieli?

KNF wydała Pekao zgodę na wypłatę całego zysku z 2020 r. Jednak nie oznacza to, że właśnie tyle bank wypłaci, bo jeszcze przed publikacją polityki nadzoru w tym zakresie akcjonariusze banku podjęli decyzje warunkowe dotyczące podziału zysku. Pierwsza opcja zakładała wypłatę 75 proc., druga 50 proc., trzecia – 25 proc. zysku z 2020 r. Zarząd zdecydował teraz, że skorzysta z pierwszej opcji i wypłaci 75 proc. zysku z 2020 r., co oznacza, że do akcjonariuszy popłynie 843 mln zł, co da 3,21 zł na akcję. Przy obecnym kursie (około 93 zł) stopa dywidendy wyniosłaby 3,5 proc. Dzień dywidendy ustalono na 10 września, jej wypłata nastąpi 29 września.

Zgodę na wypłatę całego ubiegłorocznego zysku dostał również Handlowy. Jest to możliwe ze względu na duże nadwyżki kapitałowe obu banków, nieistotny dla nich udział hipotek frankowych w bilansie i uzyskiwaną przez nie dobrą rentowność. Zarząd Handlowego podjął uchwałę, że do akcjonariuszy trafi blisko 157 mln zł, czyli niemal cały zysk z 2020 r. (wyniósł 158 mln zł). Oznacza to 1,2 zł na akcję i przy obecnym kursie (45,8 zł) daje prawie 2,7 proc. stopy dywidendy. W połowie czerwca akcjonariusze Handlowego zdecydowali o warunkowym podziale zysku netto (podobnie jak zrobili właściciele Pekao), więc zgoda na wypłatę jest. Dzień dywidendy to 15 września, a jej wypłata nastąpi 22 września.

Zielone światło do wypłaty całego ubiegłorocznego zysku dostał również ING BSK, który również ma silny bilans, ale w przeszłości przedkładał wzrost akcji kredytowej (zwiększa wymóg kapitałowy) nad wypłatę wysokich dywidend. Podobnie może być i tym razem. Już w kwietniu akcjonariusze zdecydowali o przeznaczeniu 675 mln zł na kapitał rezerwowy, czyli połowy z 1,34 mld zł zysku z 2020 r. Wiosną zarząd mówił, że nie planuje zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w tym roku, gdyby KNF przywróciła możliwość wypłat, ale zaznaczył, że niczego nie można wykluczyć. ING BSK informuje nas, że zarząd nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Analitycy raczej nie spodziewają się wypłaty w tym roku. Gdyby jednak do akcjonariuszy miała trafić połowa zarobku, na akcję przypadłoby 5,15 zł, co dałoby 2,8 proc. stopy dywidendy.

Ostatnim z polskich kredytodawców, którzy mogą wypłacić ubiegłoroczny zysk, jest Santander Bank Polska. KNF zgodziła się, aby było to maksymalnie 30 proc. (gdyby nie hipoteki frankowe, wskaźnik wypłaty sięgnąłby 100 proc.). Oznacza to, że do akcjonariuszy Santandera może trafić maksymalnie 222 mln zł, co dałoby 2,17 zł na akcję i stopę dywidendy rzędu 0,9 proc. (przy obecnym kursie w okolicy 240 zł). Akcjonariusze Santandera już wiosną zdecydowali, że odłożą połowę zysku z 2020 r. (wyniósł prawie 740 mln zł) w celu wypłaty dywidendy w tym roku, a kolejna połowa zasiliła kapitały. Jednak zaostrzona polityka dywidendowa KNF w zakresie hipotek frankowych sprawiła, że wypłacone może być tylko 30 proc. zysku. Bank na razie nie zdecydował o tym, kiedy będzie dzień dywidendy i jej wypłaty.

Niepodzielone zyski

KNF żadnemu z banków nie zezwoliła na wypłatę niepodzielonych zysków z lat ubiegłych bez konsultacji. W praktyce oznacza to, że ich wypłata, choćby częściowa, będzie w tym roku trudna.

Sześć banków z GPW ma łącznie 12,7 mld zł takich zysków, które stanowią 9,2 proc. ich kapitalizacji. W rozmowie z Bloombergiem przedstawiciele KNF mówili, że nadzór może wrócić pod koniec roku do rozmów w sprawie wypłaty tych kwot. Na decyzję wpłynie sytuacja dotycząca pandemii i hipotek frankowych. Zdaniem nadzoru obecna polityka dywidendowa zapewnia odpowiedni bufor kapitałowy, biorąc pod uwagę niepewność związaną z tymi czynnikami.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA