Idea Bank wprowadza do oferty kredyty dla małych i dużych deweloperów, dzięki którym mogą uzyskać finansowanie całkiem sporej części, bo 75 proc., wartości planowanej inwestycji. Może on zostać przeznaczony zarówno na inwestycje w nieruchomości, budynki mieszkalne, jak i na refinansowanie innych inwestycji w nieruchomości. Umożliwia także nabycie akcji bądź udziałów przedsiębiorstw, które posiadają w swoich w aktywach nieruchomości pod zabudowę lub budynki mieszkalne w trakcie realizacji. Czas spłaty tego kredytu – w ratach równych lub malejących – do 5 lat.

Wygląda więc na to, że Idea Bank, skoncentrowany na mikrofirmach i małych spółkach, stara się skorzystać z rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. Zwraca uwagę, że zdaniem analityków popyt na mieszkania, mimo niepewności wywołanej pandemią koronawirusa, nadal jest relatywnie wysoki.

„Rekordowo niskie stopy procentowe, przekładające się na bardzo atrakcyjne oprocentowanie kredytów, jednocześnie zniechęcające do gromadzenia środków w formie depozytów, sprawiają, że Polacy chętnie inwestują w nieruchomości. Są one bowiem także interesującą alternatywą dla innych form ochrony kapitału przed rosnącą inflacją” – podkreśla bank.

Przytacza, że według najnowszych prognoz także w 2021 roku nieruchomości z rynku pierwotnego będą cieszyć się dużym zainteresowaniem. „To z kolei pobudza zainteresowanie deweloperów produktami bankowymi, dzięki którym mogą sfinansować planowane inwestycje” – dodaje.

Idea Bank boryka się jednak z wielkimi niedoborami kapitału, więc jego suma bilansowa systematycznie maleje z powodu ograniczania sprzedaży nowych kredytów. Ostatnio bank szykował jednak dwie emisje akcji oraz transakcję dotyczącą transakcji Idea Money. To poprawi sytuację kapitałową banku dając mu możliwość zwiększenia sprzedaży kredytów.