- Do niedawna KNF prezentowała bardzo restrykcyjne stanowisko w sprawie wymagań dotyczących korzystania z rozwiązań chmurowych. Były one bardzo wysokie i trudne do spełnienia – przypomina Adam Marciniak, wiceprezes PKO BP. - Od niedawna sytuacja ulega zmienia. KNF podchodzi bardziej przystępnie do kwestii oferowania usług w oparciu o chmurę, wyjaśnia w jaki sposób interpretować prawo i co zrobić, aby w zgodzie z przepisami korzystać i oferować rozwiązania chmurowe – dodaje.

23 stycznia 2020 r. KNF wydał komunikat dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej – tak zwany nowy komunikat chmurowy, który zastąpił poprzedni komunikat z 2017 roku.

Za budowę lokalnej infrastruktury technologicznej w Polsce odpowiedzialny jest Operator Chmury Krajowej, jego zadaniem jest również pozyskiwanie globalnych dostawców chmur publicznych, zainteresowanych zwiększeniem swojej obecności w Polsce. Z jednym udało już się nawiązać współpracę – to Google Cloud. Trwają również rozmowy z Microsoftem, Oracle i Amazonem. Każda z tych firm ma do zaoferowania unikatowe rozwiązania softwarowe, które pomogą w uspójnieniu oferowanych usług.

W Skandynawii 60 proc. firm korzysta już z rozwiązań chmurowych. Na świecie działają wirtualne banki, które w całości opierają się na tego rodzaju technologii, np. Revolut czy N26. Amazon i Google wykorzystujące środowisko chmurowe zaczynają wchodzić w obsługę bankową. - Musimy więc zdecydowanie i energicznie pracować nad tym, aby instytucje finansowe działające w Polsce nie zostały w tyle – uważa wiceprezes PKO BP.