Egzamin zawodowy 2019: koniec maratonu po togę adwokata i radcy prawnego

Prawnicy czekają na wyniki egzaminu. Trudności sprawiły zagadnienia z prawa karnego i cywilnego.

Aktualizacja: 31.03.2019 20:45 Publikacja: 31.03.2019 19:38

Egzamin zawodowy 2019: koniec maratonu po togę adwokata i radcy prawnego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Dobrze, że to już koniec – tak w miniony piątek 29 marca wieczorem mówili zgodnie wszyscy zdający w tym roku egzamin na adwokata i radcę prawnego. To był czwarty i ostatni dzień egzaminacyjnego maratonu. Ostatni i najdłuższy – trwał osiem godzin i składał się z dwóch części: prawa administracyjnego i zasad etyki. Jaki był egzamin zawodowy 2019?

Czytaj także:

Jak się odwołać po niezdanym egzaminie adwokackim

Wyścig po togę już na półmetku

Egzamin zawodowy 2019: trzeci dzień, prawo gospodarcze

Ruszyły zmagania o prawniczą togę

– Trudniejszy niż w poprzednich latach – to opinia większości. I nie chodzi tu o skomplikowane kazusy, ale ich obszerność. Jako najtrudniejszy u adwokatów oceniono egzamin z prawa karnego. U radców prawnych najczęściej narzekano na egzamin z prawa cywilnego.

– Było bardzo spokojnie – tak z kolei o przebiegu egzaminu mówi „Rz" Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Wyniki za miesiąc, choć jak udało nam się ustalić, są komisje, które chcą ogłosić wyniki tuż po świętach wielkanocnych.

Start po togę

Egzaminy odbyły się w całym kraju w dniach od 26 do 29 marca 2019 r. Przystąpiły do nich 3862 osoby. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego złożyło 1577 osób, w tym 1233 aplikantów, zaś do egzaminu radcowskiego – 2285 osób, w tym 1840 aplikantów. Do egzaminu przystąpiło o tysiąc osób mniej niż w 2018 r., gdy było to 4888 osób.

Przeprowadziły go w sumie 64 komisje. W skład każdej z nich weszło osiem osób: czterech przedstawicieli ministra sprawiedliwości – sędziów Sądu Najwyższego, sędziów sądów powszechnych i sądów administracyjnych oraz czterech adwokatów lub radców prawnych, delegowanych odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką albo Krajową Radę Radców Prawnych.

Egzaminy trwały cztery dni. Pierwszy dzień potyczek rozpoczął blok z prawa karnego. Zdający mieli do napisania apelację.

– Kazus nie przeraził zdających – mówił „Rz" tuż po zakończeniu wtorkowego egzaminu Włodzimierz Chróścik, dziekan warszawskiej Izby Radców Prawnych. Przekonywał, że pisanie szło sprawnie. Zdający nie byli już tak optymistyczni.

– Uważam, że był do rozwiązania. Sześć godzin to wprawdzie sporo czasu, ale w tym przypadku okazało się za mało – mówi Łukasz podchodzący do egzaminu spoza aplikacji. U adwokatów też pojawiają się narzekania.

– Kandydaci mieli do rozwiązania stricte adwokacki kazus. Dotyczył kradzieży – uważa Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W jej ocenie był do rozwiązania. Chodziło o wątpliwości co do granic oskarżenia i przejście z kradzieży na paserstwo; ocenę faktyczną dowodów i stawiany zarzut.

Było trudno

– Kazus był trudny, najtrudniejszy od lat, i nie do końca oczywisty. Sądząc po minach zdających, nie wszyscy byli zadowoleni – mówi z kolei „Rz" Anna, która przyznaje, że rozwiązywała zadania z lat poprzednich i nie miewała wątpliwości. We wtorek nie wszystkiego była pewna.

– Prawo karne było trudne. Dla mnie najtrudniejsze – przyznaje Paulina, 28-letnia aplikantka radcowska z Wrocławia. Do egzaminu przygotowywała się przez pięć lat studiów i trzy lata aplikacji.

– Ten egzamin był dla mnie najłatwiejszy. Prawo karne jest mi szczególnie bliskie, bo jestem po aplikacji prokuratorskiej – mówił „Rz" Mirosław.

Dzień drugi – prawo cywilne. Kazusy były obszerne, ale ciekawe i niezbyt podchwytliwe.

– Nie było źle – tak środowy egzamin z prawa cywilnego ocenia Anna, kandydatka do adwokatury.

– Kazus był ciekawy, choć bardzo obszerny. Była taka liczba uchybień, że aby je dokładnie opisać, trudno było zmieścić się w przewidzianym czasie – dodaje Katarzyna.

Dzień trzeci – prawo gospodarcze.

Projekty takich umów piszę codziennie – mówi Michał, kandydat do zawodu radcy. – Bałem się tylko prawa karnego – mówi.

Anna z kolei wyszła z egzaminu godzinę przed czasem.

– Nie było to bardzo skomplikowane – twierdzi.

W piątek rano wszyscy mieli już dosyć. Skarga z prawa administracyjnego z zasad etyki nie była skomplikowana. Paulina, która opuściła salę po trzech godzinach, znów narzekała jednak na obszerność zadania.

– Zwykle takie skargi piszę na pięć, sześć stron. Ta zajęła mi ich 11 – tłumaczy.

Zadania na egzamin adwokacki i radcowski przygotowały zespoły, w skład których wchodzą przedstawiciele ministra sprawiedliwości i odpowiednio przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Radców Prawnych.

Blisko 99 proc. zdających wybrało rozwiązywanie zadań na komputerze. Zdający korzystali z własnych laptopów. MS przygotowało dla nich wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.

Dobrze, że to już koniec – tak w miniony piątek 29 marca wieczorem mówili zgodnie wszyscy zdający w tym roku egzamin na adwokata i radcę prawnego. To był czwarty i ostatni dzień egzaminacyjnego maratonu. Ostatni i najdłuższy – trwał osiem godzin i składał się z dwóch części: prawa administracyjnego i zasad etyki. Jaki był egzamin zawodowy 2019?

Czytaj także:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a