Egzaminy prawnicze 2019: jak przebiegł drugi dzień egzaminów

Kandydaci na adwokatów i radców prawnych pozytywnie oceniają drugi dzień egzaminacyjny. Kazusy były obszerne, ale ciekawe i nie były podchwytliwe.

Publikacja: 28.03.2019 07:02

Egzaminy prawnicze 2019: jak przebiegł drugi dzień egzaminów

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

– Nie było źle – tak środowy egzamin z prawa cywilnego ocenia Anna, kandydatka do adwokatury. I dodaje: kazus był ciekawy, choć bardzo obszerny. Była taka liczba uchybień, że aby je dokładnie opisać trudno było zmieścić się w przewidzianym czasie.

Czytaj także: Ruszyły zmagania o prawniczą togę

– Mogę szczerze powiedzieć, że zabrakło mi czasu, by dokończyć uzasadnienie – twierdzi z kolei Mariusz, kandydat do zawodu radcy prawnego. Sam kazus ocenia jednak jako „przyjazny" dla zdających. – Nie był podchwytliwy – twierdzi.

Czego dotyczył? U adwokatów odpowiedzialności deliktowej. W tle był wypadek samochodowy (potrącenie małoletniego), a w grę wchodziła odpowiedzialność kierującego i ubezpieczyciela.

U radców kazus dotyczył sporządzenia apelacji na tle sprawy dotyczącej odwołania darowizny.

Włodzimierz Chróścik, dziekan okręgowej izby radców prawnych w Warszawie, potwierdza: kazus był dość obszerny.

Większość kończyła jednak pisanie przed czasem.

W czwartek kolejny dzień sprawdzianów: egzamin z prawa gospodarczego, a w piątek dwa: z prawa administracyjnego i zasad etyki.

Zadania na egzamin adwokacki i radcowski przygotowały zespoły. W ich skład wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości i odpowiednio przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej w przypadku egzaminu adwokackiego oraz Krajowej Rady Radców Prawnych dla egzaminu na radcę prawnego.

W tym roku blisko 99 proc. zdających wybrało rozwiązywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego. Zdający, którzy zdecydowali się na tę formę rozwiązywania zadań, będą korzystali z własnych laptopów. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.

Wyniki egzaminów poznamy za miesiąc.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego