fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Aplikancie: choroba nie przekreśli szansy na zdanie egzaminu

123RF
Ciężka choroba czy urodzenie dziecka nie przkreślą aplikanta na zawsze.

Aplikantki adwokackie i radcowskie, które po zakończeniu aplikacji nie mogły przystąpić do egzaminu z powodu urodzenia dziecka, zachowają uprawnienia aplikanta przez dodatkowy kolejny rok. Inną przesłanką będzie też "poważna choroba" aplikanta - wynika z ustawy uchwalonej w piątek.

Czytaj także: Aplikanci walczą o dodatki

Chodzi o sytuację osób, które skończyły apliakcję ale z ważnych powodów nie mogły przystąpić do egzaminu zawodowego. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w listopadzie 2018, następnie propozycjami w czerwcu br. zajęła się sejmowa podkomisja. Na początku lipca sprawozdanie podkomisji rozpatrzyła sejmowa komisja.

W uzasadnieniu zmiany przypomniano, że jeżeli aplikant nie przystąpi do egzaminu w najbliższym terminie po zakończeniu aplikacji, rok po jej zakończeniu musi zostać skreślony przez odpowiedni organ samorządu z listy aplikantów. - Tym samym traci on, posiadane z pewnymi ograniczeniami, prawo do zastępowania adwokata lub radcy prawnego. Utrata tego prawa może mieć wpływ na sytuację zawodową takiego aplikanta - przykładowo, po utracie prawa do zastępowania przydatność takiego aplikanta, jako pracownika kancelarii, istotnie maleje - dodano.

Problem pojawia się gdy z powodu powikłań w okresie ciąży, macierzyństwa lub długotrwałej i poważnej choroby aplikant nie może przystąpić do egzaminu w najbliższym terminie po zakończeniu aplikacji. Teraz sytuacja ma być jasna.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA