Kiedy gmina działa jako organ administracji publicznej, a kiedy jako przedsiębiorca

Należy wyraźnie rozdzielać sfery, w których gmina działa jako organ, np. wydawanie dowodów, i w których działa jako przedsiębiorca.

Aktualizacja: 16.06.2021 10:17 Publikacja: 16.06.2021 00:01

Kiedy gmina działa jako organ administracji publicznej, a kiedy jako przedsiębiorca

Foto: AdobeStock

Z przykrością należy przyjąć tak profiskalne podejście, jakie zaprezentował NSA w niniejszej sprawie – uznając, iż gmina nie działa jako przedsiębiorca, dokonując odpłatnej dostawy usług wstępu na basen.

NSA uchylił poprawne moim zdaniem orzeczenie WSA w Opolu, który słusznie konstatował, że w tym konkretnym przypadku opisanym we wniosku o interpretację gmina przyjęła basen w całości jako przeznaczony do działalności gospodarczej na gruncie VAT. Ten charakter przejawiał się w biletowaniu wstępu na basen dla wszystkich mieszkańców z oczywistymi dla tego typu ośrodków preferencjami dla małych dzieci i seniorów. NSA poparł stanowisko fiskusa, iż gmina, zapewniając nieodpłatny wstęp na basen niektórym grupom mieszkańców, działała jako organ władzy i z tego też względu wystąpiły czynności niezwiązane z działalnością gospodarczą, jak i te związane, tj. biletowane. To czysta schizofrenia poglądowa. Należy wyraźnie rozdzielać sfery, w których gmina działa jako organ, np. wydawanie dowodów, jak i sfery, w których działa jako przedsiębiorca. Ustawodawca nie zdecydował się bowiem na wyłączenie jednostek samorządu terytorialnego z systemu VAT – traktując je przy zawieraniu czynności cywilnoprawnych jak przedsiębiorców. Skoro tak, to powinno to mieć swoją konsekwencję. Gdyby zamiast gminy była spółka komunalna, która miałaby już status pełnoprawnego przedsiębiorcy – wyrok brzmiałby zapewne inaczej – i śmiem twierdzić, że na korzyść tego podmiotu. Jest to bowiem oczywiste, że w działalności gospodarczej działania marketingowe – rabatowanie, zwolnienie z opłat, inne promocje – mają wspierać czynności opodatkowane. Dlaczego odmawia się tego gminie, szczególnie iż sprawa jest z wniosku o interpretację.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP