fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inwestor nie musi uczestniczyć w budowie lub przebudowie ulicy

Budowa drogi
Adobe Stock
Nakładanie obowiązku poprawienia układu komunikacyjnego powiązanego z drogą publiczną, przy której projektowane są budynki mieszkalne, ze względu np. na ograniczenie przepustowości tej drogi, jest niezgodne z istotą postępowania o wydanie warunków zabudowy.

Utrzymywanie dróg publicznych w należytym stanie i zapewnienie im prawidłowych warunków technicznych jest zadaniem publicznym poszczególnych samorządów. Wyjątkowo, jedynie w uzasadnionych przypadkach, w realizację tego zadania mogą zostać zaangażowani inwestorzy realizujący inwestycje niedrogowe. Przypadki te wyznacza art. 16 ust. 1 ustawy z 21 marca 1985 roku o drogach publicznych, który przewiduje po stronie inwestora obowiązek budowy lub przebudowy dróg publicznych spowodowanej inwestycją niedrogową. Nie w każdym przypadku samorząd, a dokładniej właściwy zarządca drogi przyległej do planowanej inwestycji niedrogowej, może wymagać od inwestora wykonania tego obowiązku.

Inwestor inwestycji niedrogowej, taki jak deweloper realizujący zespół budynków mieszkalnych, nie ma obowiązku budowy lub przebudowy drogi, która nie ma charakteru publicznego. Obowiązek z art. 16 ust. 1 ustawy o drogach publicznych nie powinien powstać w sytuacji, w której planowany zespó...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA