Przedsiębiorcy i księgowi mają za mało czasu na rozliczenie rocznej składki w ZUS

Przedsiębiorcy i księgowi mają kłopoty techniczne z wysyłką do ZUS nowych deklaracji.

Publikacja: 05.05.2023 16:08

Przedsiębiorcy i księgowi mają za mało czasu na rozliczenie rocznej składki w ZUS

Foto: Adobe Stock

Od 1 maja obowiązują nowe wzory formularzy, w których trzeba rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. ZUS informuje, że można je wypełniać i wysyłać elektronicznie w programie Płatnik lub w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Czytelnicy wskazują jednak, że wcale to nie jest takie proste.

Wypełniłem deklarację po uważnym przestudiowaniu 48-stronicowej instrukcji ZUS, niestety, program Płatnik poinformował mnie o „błędach krytycznych”, co uniemożliwia wysyłkę – opisuje jeden z czytelników.

Problemy techniczne są też w biurach rachunkowych. – Po pobraniu aktualizacji Płatnika mamy prawdziwy armagedon. Nie można w nim znaleźć deklaracji wysyłanych w 2022 r. Okazuje się, że trzeba anulować potwierdzenia danych i pobrać je ponownie. I tak prawie u każdego klienta – mówi Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych. Dodaje, że po wypełnieniu deklaracji pojawiają się komunikaty o „błędach krytycznych”, często nie wiadomo z jakiego powodu. Do rozwiązania problemu trzeba dochodzić metodą prób i błędów.

Księgowi informują też o innych dylematach. Przykładowo u niektórych program Płatnik przepuszcza tylko rozliczenia przedsiębiorców, którzy mają pracowników, inni nie mogą wysyłać rozliczeń grupowo.

Czytaj więcej

Biznes z 2023 r. rozliczy składkę zdrowotną za 2022 rok

O tym, że system nie działa idealnie wie też ZUS. Na swojej stronie internetowej zamieścił komunikat, w którym wskazuje, jak rozwiązać niektóre dylematy. ZUS pisze m.in. o problemach z rocznym rozliczeniem przedsiębiorców, którzy zakończyli działalność gospodarczą w 2022 r. i teraz podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu. ZUS wskazuje, że muszą oni złożyć trzy dokumenty. Jeden z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej, drugi z bieżącymi składkami na ubezpieczenia społeczne, trzeci z bieżącą składką zdrowotną.

- Rozgryzienie każdego takiego problemu zabiera mnóstwo czasu - mówi Beata Boruszkowska. Przypomina, że księgowi mają też bieżące obowiązki, takie jak sporządzenie listy płac czy rozliczenie składek miesięcznych. Dlatego Krajowa Izba Biur Rachunkowych przygotowuje pismo do Ministerstwa Zdrowia i ZUS, w którym zawnioskuje o wydłużenie terminu na roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Zgodnie z przepisami upływa już 22 maja.

– To zdecydowanie za krótki termin, zważywszy na to, że nowe wzory formularzy obowiązują od 1 maja, a ZUS zaktualizował program Płatnik dopiero 28 kwietnia. Nie było czasu na jego przetestowanie, a teraz okazuje się, że program jest pełen technicznych usterek – podkreśla Beata Boruszkowska.

A jak z „błędami krytycznymi” poradził sobie nasz czytelnik? Wydrukowałem swoją deklarację i udałem się z nią do placówki ZUS. Tam urzędniczka wprowadziła dane z formularza bezpośrednio do systemu i okazało się, że wszystko jest w porządku. Mam sprawę z głowy. Zastanawiam się tylko, co będzie, jeśli każdy przedsiębiorca przyjdzie ze swoją deklaracją do urzędu – podsumowuje czytelnik.

Przypomnijmy, że roczne rozliczenie sporządzamy w deklaracjach ZUS DRA (dla prowadzących działalność jednoosobowo) lub RCA (dla opłacających też składki za inne osoby). Tych samych, w której wykazujemy składkę zdrowotną za kwiecień. Do tych deklaracji została dołożona część o rocznym rozliczeniu. Przedsiębiorcy wykazują w niej roczną składkę zdrowotną i porównują ją z sumą miesięcznych. Jeśli roczna jest wyższa trzeba dopłacić różnicę (też do 22 maja). Jeśli niższa dostaniemy zwrot.

Czytaj więcej

Rozliczenie składki zdrowotnej na nowych drukach

Przedsiębiorcy na skali podatkowej oraz liniowym PIT liczą składkę zdrowotną z przesunięciem, od dochodu za poprzedni miesiąc. W deklaracji, w której robią rozliczenie 2022 r., wpisują składki należne za okres luty 2022 - styczeń 2023. Czyli liczone od dochodu za okres styczeń 2022 - grudzień 2022.

Trochę inaczej rozliczenie wygląda u ryczałtowców. Są oni podzieleni na trzy grupy, w zależności od wysokości przychodów (pomniejszonych o składki na ubezpieczenia społeczne). W każdej grupie składka zdrowotna jest inna.

W rozliczeniu rocznym ryczałtowcy wykazują przychód z biznesu za 2022 r. Potem podają kwotę rocznej składki. Porównują ją ze składkami należnymi za okres styczeń - grudzień (u nich nie ma przesunięcia, jak u przedsiębiorców na skali bądź liniówce).

Po złożeniu rocznego rozliczenia przedsiębiorcy, którzy mają nadpłatę, znajdą na swoich kontach na platformie ZUS PUE wnioski o zwrot. Trzeba je sprawdzić i zatwierdzić do 1 czerwca. ZUS zwróci nadpłatę do 1 sierpnia 2023 r. Pod warunkiem, że przedsiębiorca nie ma zaległości. Jeżeli ma, kwota zwrotu zostanie zaliczona na ich poczet.

Czy nadpłaconą kwotę można skompensować ze składkami należnymi za kwiecień 2023 r. (czyli wynikającymi z deklaracji, w której dokonujemy też rocznego rozliczenia)? Z wyjaśnień ZUS wynika, że nie ma takiej możliwości.

Jeżeli przedsiębiorca nie przekaże wniosku o zwrot nadpłaty do 1 czerwca, zostanie ona rozliczona na jego koncie w terminie do 31 grudnia.

ZUS informuje, że roczne deklaracje są też w wersji papierowej. Może je wypełnić przedsiębiorca, który rozlicza składki wyłącznie za siebie albo zgłaszający do ubezpieczeń nie więcej niż pięć osób (jeśli nie korzysta z elektronicznej formy przekazywania dokumentów).

Od 1 maja obowiązują nowe wzory formularzy, w których trzeba rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. ZUS informuje, że można je wypełniać i wysyłać elektronicznie w programie Płatnik lub w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Czytelnicy wskazują jednak, że wcale to nie jest takie proste.

Wypełniłem deklarację po uważnym przestudiowaniu 48-stronicowej instrukcji ZUS, niestety, program Płatnik poinformował mnie o „błędach krytycznych”, co uniemożliwia wysyłkę – opisuje jeden z czytelników.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO