Sąd Najwyższy: ZUS nie może ustalać płatnika składek dowolnie

Art. 83 ust. 1 pkt 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie dokonał zmiany podstawowej zasady systemu ubezpieczeń społecznych, iż płatnikiem składek jest rzeczywisty, a nie pozorny pracodawca. Przepisy ustawy systemowej są pochodne od pracy (działalności lub innych podstaw ubezpieczenia), a nie odwrotnie. Same w sobie nie kreują tytułu ubezpieczenia, w tym przypadku pracowniczego zatrudnienia. Sprawa o ustalenie płatnika składek już wcześniej nie stanowiła novum. Nowa regulacja z art. 83 ust. 1 pkt 1a nie otworzyła nowej kompetencji organowi rentowemu, a jedynie ją potwierdzała. Ustawodawca uznał, iż taka dodatkowa regulacja jest potrzebna, co wynika z równoczesnego dodania nowej regulacji w art. 38a ustawy systemowej, wynikającej z tego samego problemu.

Publikacja: 09.02.2023 02:00

Sąd Najwyższy: ZUS nie może ustalać płatnika składek dowolnie

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy wyrokiem z 23 sierpnia 2022 r. (II USK 571/21).

Główne tło sprawy, którą rozpatrywał Sąd Najwyższy, stanowił dodany (od 13 czerwca 2017 r.) na mocy nowelizacji ustawy systemowej art. 83 ust. 1 pkt 1a, zgodnie z którym ZUS może wydać decyzję w zakresie ustalania płatnika składek. Okoliczności sprawy oparte były o pozorne, w ocenie Sądu Apelacyjnego, przejście zakładu pracy w rozumieniu art. 231 kodeksu pracy i wymagały rozstrzygnięcia, kto w spornym okresie pozostawał rzeczywistym pracodawcą – a więc i płatnikiem składek za ubezpieczonego.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży