Zbyt wysokie wynagrodzenie też może być niegodziwe

Jeżeli wysokość wynagrodzenia jest rażąco nieadekwatna do tego, co potrafi i robi pracownik, ZUS może uznać, że ma to służyć wyłącznie osiągnięciu korzyści z systemu ubezpieczeń społecznych.

Publikacja: 13.07.2022 17:01

Zbyt wysokie wynagrodzenie też może być niegodziwe

Foto: Adobe Stock

W konkretnych okolicznościach ustalenie zbyt wysokiego wynagrodzenia za pracę może być więc uznane za nieważne, jako dokonane z naruszeniem zasad współżycia społecznego, polegającym na świadomym osiąganiu nieuzasadnionych korzyści z systemu ubezpieczeń społecznych kosztem innych uczestników tego systemu. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 2021 r. (I USK 205/21).

Na płaszczyźnie kodeksu pracy „godziwe wynagrodzenie” stanowi prawo pracownika i jedną z naczelnych zasad prawa pracy. Na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest to narzędzie w rękach ZUS do obniżania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. I choć pojęcie to zostało sformułowane przede wszystkim na potrzeby prawa pracy, nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się obecnie ze strony organu rentowego.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego