ZUS nie umorzy zaległych składek za pracowników ze względu na zły stan majątkowy przedsiębiorcy

Zgodnie z przepisami i orzecznictwem możliwość umorzenia należności z tytułu składek ze względu na zły stan majątkowy i sytuację rodzinną dotyczy tylko zaległości za ubezpieczenie własne płatnika.

Publikacja: 08.02.2018 04:40

ZUS nie umorzy zaległych składek za pracowników ze względu na zły stan majątkowy przedsiębiorcy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- Rok temu zlikwidowałem firmę, ale zostały długi w ZUS. Wystąpiłem z wnioskiem o umorzenie części składek za pracowników, ale ZUS odmówił. Podał, że należności z tytułu składek osób ubezpieczonych niebędących płatnikami nie podlegają umorzeniu w części finansowanej przez ubezpieczonych i przez pracodawcę. Czy decyzja ZUS jest prawidłowa? Mogę ją zaskarżyć, choć nie ma u mnie tzw. całkowitej nieściągalności. – pyta czytelnik.

Po pierwsze, zasady podlegania ubezpieczeniu społecznemu określają przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. DzU z 2016 r., poz. 963 ze zm.), które regulują sytuacje dające możliwość ubiegania się o umorzenie należności z tytułu ubezpieczenia społecznego. Zgodnie z jej art. 28 należności z tytułu składek mogą być umarzane w całości lub w części przez ZUS, z uwzględnieniem ust. 2-4. Należności z tytułu składek, co do zasady, mogą być umarzane tylko w razie ich całkowitej nieściągalności (ust. 2), z zastrzeżeniem ust. 3a. Całkowita nieściągalność w rozumieniu ust. 3 powołanego przepisu zachodzi m.in., gdy nastąpiło zaprzestanie prowadzenia działalności przy jednoczesnym braku majątku, z którego można egzekwować należności, małżonka, następców prawnych, możliwości przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie w rozumieniu przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Po drugie, stosownie do art. 28 ust. 3a należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane, mimo braku ich całkowitej nieściągalności. Zasady ich umarzania określa § 3 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (DzU z 2003 r. nr 141, poz. 1365). Zgodnie z jego § 3 ust. 1 ZUS może umorzyć należności z tytułu składek, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ pociągnęłoby to zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny, w szczególności – w przypadkach tamże opisanych.

Co jednak istotne, wskazana regulacja nie ma zastosowania do składek finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami tych składek – czyli składek jak z podanego stanu faktycznego. Jak bowiem wynika z art. 30 ww. ustawy, do składek finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek nie stosuje się art. 28.

Po trzecie, powyższe skłania więc do wniosku, że przedsiębiorca nie może ubiegać się o umorzenie składek ZUS w części odnoszącej się do finansowanej przez samych ubezpieczonych składek na ubezpieczenia społeczne. Takie stanowisko wynika m.in. wyroku WSA w Gdańsku z 7 lutego 2017 r. (I SA/Gd 1446/16). Tam podkreślono ponadto, że wprowadzenie przez ustawodawcę wyłączenia, o którym mowa w art. 30 u.s.u.s. oznacza, że – jak stwierdził m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 maja 2014 r. (II GSK 461/13) – możliwość umarzania składek finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami została bezwzględnie wyłączona. WSA zaakcentował również, że: Płatnikowi składek w ogóle nie przysługuje prawo domagania się ich umorzenia, gdyż to nie on, a ubezpieczony, poniósł rzeczywisty ciężar finansowy tych składek. Płatnik jest jedynie pośrednikiem, który odprowadza składki do ZUS, a zatrzymanie tych składek lub rozporządzenie nimi stanowi w istocie naruszenie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Po czwarte, we wspomnianym wyroku WSA uznał, że zasadnie ZUS odmówił wszczęcia postępowania w części wniosku o umorzenie składek za zatrudnionych pracowników a finansowanych przez płatnika tych składek, czyli przez przedsiębiorcę. Co bowiem istotne, na podstawie art. 28 ust. 3a ustawy systemowej mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia (nie za zatrudnionych pracowników). Zatem brak było prawnej możliwości merytorycznego rozpoznania wniosku przedsiębiorcy o umorzenie należności z tytułu składek za zatrudnionych pracowników. W orzecznictwie bowiem zgodnie przyjęło się, że możliwość umorzenia należności z tytułu składek dotyczy tylko zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie własne płatnika (np. wyrok Sądu Najwyższego z 3 października 2006 r., III UK 84/06). ?

Autor jest radcą prawnym

Wniosek

Przedsiębiorca nie może ubiegać się o umorzenie nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne pracowników finansowanych przez nich samych. Nie może więc ubiegać się o rozpatrzenie wniosku w tej sprawie na mocy art. 28 ust. 3a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do należności z tytułu składek za zatrudnionych pracowników.

- Rok temu zlikwidowałem firmę, ale zostały długi w ZUS. Wystąpiłem z wnioskiem o umorzenie części składek za pracowników, ale ZUS odmówił. Podał, że należności z tytułu składek osób ubezpieczonych niebędących płatnikami nie podlegają umorzeniu w części finansowanej przez ubezpieczonych i przez pracodawcę. Czy decyzja ZUS jest prawidłowa? Mogę ją zaskarżyć, choć nie ma u mnie tzw. całkowitej nieściągalności. – pyta czytelnik.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego