Mały ZUS+ to ulga pozwalająca opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od dochodów z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym (czyli za 2021 r.).

W Polsce działa prawie 3 mln firm, z czego 327 tys. prowadzących je osób korzysta z Małego ZUS+

Mały ZUS+ adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni.

Z Małego ZUS+ można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

- Decydując się na skorzystanie z ulgi trzeba wiedzieć, ze dotyczy ona tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorca musi płacić w pełnej wysokości – przestrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Każdy korzystający z Małego ZUS+ w 2022 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 r. (do 20 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił lub rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2021 r. (w terminie do 20 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Czytaj więcej

Mały ZUS plus sposobem na obniżenie kosztów biznesu w 2022 r.