„Krajowy Zjazd Adwokatury zobowiązuje Naczelną Radę Adwokacką do dokonania kompleksowej analizy kodeksu etyki adwokackiej, przedstawienia propozycji zmian uwzględniających wymagania współczesności oraz oczekiwania środowiska adwokackiego, a także przedstawienia propozycji zmian zasad etyki adwokackiej, w tym w razie potrzeby opracowania projektu nowego zbioru zasad etyki adwokackiej i godności zawodu". Postanowienie tej treści znalazło się w uchwale nr 26 podjętej na ostatnim Krajowym Zjeździe Adwokatury, który odbył się w listopadzie 2016 r. w Krakowie.
Właśnie, po niemal czterech latach prac i debatowania nad tą sporną kwestią, uznano, że jednak właściwszym podmiotem do uchwalenia nowych norm etycznych – zamiast NRA, jak to bywało – będzie listopadowy zjazd wyborczy palestry.
– Komisja etyki zakończyła pracę nad nowym zbiorem zasad etyki adwokackiej. Posiedzenie plenarne NRA, na którym miało dojść do uchwalenia tego korporacyjnego aktu prawnego, zdecydowało jednak, że ostateczna aprobata nowych rozwiązań powinna należeć do KZA – informuje „Rzeczpospolitą" profesor Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.
Czytaj także:
Zmiany w kodeksie etyki adwokatów - poprowadzą zwykłą działalność gospodarczą