1. Jak szeroko powinien być otwarty dostęp do adwokatury dla absolwentów prawa i przedstawicieli innych zawodów prawniczych?
Jestem zdecydowanie przeciwna ograniczaniu dostępu do zawodu. Uznaję zarazem, że niezbędne są racjonalne i uczciwe wobec młodych ludzi zasady weryfikowania wiedzy kandydatów do adwokatury. Podstawą decyzji legislacyjnych i samorządowych dotyczących warunków dostępu do adwokatury powinny być przesłanką rękojmi należytego wykonywania zawodu i rzetelność w ocenach przydatności zawodowej. Obawiam się jednak, że za kilka lat obecni aplikanci spotkają się w niektórych izbach z problemem braku pracy, o którym dziś nie mówi się głośno.
2. Czy adwokaci powinni mieć możliwość reklamowania swojej działalności zawodowej?
Jestem przeciwniczką zezwolenia na reklamę w zawodzie adwokata. Jeśli celem samorządu ma być obligatoryjne doskonalenie zawodowe, zachowanie godności w świadczeniu pomocy prawnej, tworzenie zawodu o wzorcowych założeniach, to musimy liczyć się z ograniczeniami. Jednak obowiązujące zakazy etyczne idą bardzo daleko. Stąd brak jednoznaczności w ich wyegzekwowaniu przez samorząd.
Władze samorządu powinny rozszerzać zakres informacji o zawodzie, a adwokatom należy ułatwić informowanie o specjalizacjach. Rady adwokackie powinny dysponować spisami adwokatów ze wskazaniem praktyki.