Przepis art. 87 kodeksu postępowania karnego stanowi, że strona niebędąca oskarżonym (podejrzanym) może zawsze korzystać z pomocy pełnomocnika, natomiast osoba niebędąca stroną może wprawdzie ustanowić pełnomocnika, ale tylko wtedy, gdy wymaga tego jej interes w toczącym się postępowaniu.
Rozróżniamy tzw. pełnomocnictwo ogólne – do reprezentowania w danej sprawie karnej i pełnomocnictwo do określonych czynności procesowych, np. do sporządzenia kasacji. Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu karnym oznacza jego uprawnienie do działania w całym postępowaniu.
Dotyczy to również czynności po uprawomocnieniu się orzeczenia, np. wniosku o wznowienie postępowania karnego. „Pełnomocnik strony nie jest ograniczony co do kierunku czynności podejmowanych w imieniu swojego mocodawcy i stąd też każda czynność, nawet niekorzystna dla reprezentowanego, podjęta w granicach umocowania, wywołuje dla niego skutki, w tym również niekorzystne.
Dotyczy to także zaniechania podjęcia czynności, a w szczególności wniesienia środka odwoławczego czy uchybienia terminowi z tym środkiem związanemu”.
Pokrzywdzony może korzystać z pomocy pełnomocnika w postępowaniu przygotowawczym, we wstępnej fazie postępowania sądowego oraz gdy występuje w charakterze oskarżyciela posiłkowego, prywatnego lub powoda cywilnego.