Projekt zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych jest już gotowy. Trafił właśnie do Rządowego Centrum Legislacji. Na 80 proc. wynagrodzenia za czas choroby sędziowie i śledczy mogą liczyć maksymalnie przez rok. Wyjątek przewidziano dla nieobecności w pracy z powodu: wypadku przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy, choroby w czasie ciąży lub poddania się badaniom lekarskim w celu oddania narządów do transplantacji.

Zmiany dotyczą sędziów sądów powszechnych, prokuratorów i sędziów Sądu Najwyższego. Wszyscy, którzy w dniu wejścia w życie nowelizacji będą nieobecni w pracy z powodu choroby, zachowają prawo do wyższego wynagrodzenia, dopóki zwolnienie się nie skończy. Kolejne będą już jednak opłacane 80 proc. wynagrodzenia.

Jaki jest powód zmian  w usp? Chodzi o zrównanie sytuacji prawnej wszystkich osób świadczących pracę i pełniących służbę w okresie nieobecności spowodowanej chorobą. Identyczne zasady dotyczyć będą m.in. policjantów, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, pograniczników i celników. Według danych ZUS liczba dni absencji chorobowej (sędziów i prokuratorów) w 2011 r. wyniosła 210 tys. Na podstawie danych statystycznych za 2011 r. autorzy szacują, że dzięki zmianom uda się zaoszczędzić w budżecie państwa ponad 8 mln zł.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe