Reklama
Rozwiń

Adwokat nie może pracować w Policji

Przepis zabraniający łączenia statusu adwokata z zajmowaniem stanowiska w organach ścigania nie może być interpretowany rozszerzająco – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aktualizacja: 06.05.2013 15:45 Publikacja: 06.05.2013 15:42

Adwokat nie może być równocześnie komornikiem

Adwokat nie może być równocześnie komornikiem

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Okręgowa Rada Adwokacka w W. skreśliła M.B. z listy adwokatów, ponieważ nie rozwiązał on łączącego go stosunku pracy i nadal był zatrudniony jako przewodniczący związku zawodowego w Komendzie Policji. ORA powołała się na art. 72 ust. 1 pkt Prawa o adwokaturze. Zgodnie z nim osoba, która piastuje stanowisko w organach wymiaru sprawiedliwości, w organach ścigania lub wykonuje zawód notariusza nie może być jednocześnie adwokatem.

Uchwałę o skreśleniu podtrzymało Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. M.B. odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W skardze na uchwałę Prezydium NRA stwierdził, że od momentu wyboru na stanowisko Przewodniczącego Z. Komendy Policji został zwolniony z obowiązku pełnienia służby w Policji i stan ten trwa po dzień dzisiejszy. Jak tłumaczył, posiada całkowitą niezależność wynikającą z ustawy o związkach zawodowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylając uchwałę obydwu organów palestry, uznał, że skreślenie M.B. z listy adwokatów jest pozbawione podstaw prawnych. W uchwale sąd wyraził pogląd, iż „należy rozgraniczyć prawo do wyboru zawodu oraz prawo do wykonywania zawodu adwokata". WSA powołał się przy tym na pogląd wyrażony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 grudnia 2008 r. (sygn. akt II GSK 594/08), zgodnie z którym Prawo o adwokaturze pozwala na odróżnienie dwóch odrębnych sytuacji prawnych dotyczących statusu adwokata. Pierwsza obejmuje nabycie prawa do wykonywania zawodu adwokata, druga zaś wykonywanie tego zawodu. Sam wpis na listę adwokatów nie jest wystarczający do rozpoczęcia wykonywania zawodu. W tej sprawie M.B. nie złożył ślubowania, nie wyznaczył siedziby zawodowej i nie zawiadomił o tym fakcie właściwej rady adwokackiej, co zdaniem WSA, oznaczało, że nie przystąpił do wykonywania zawodu.

Prezydium NRA zaskarżyło to orzeczenie w całości, zarzucając błędną wykładnię art. 72 ust. 1 pkt 4 Prawa o adwokaturze polegającą na uznaniu, że przepis ten ma zastosowanie w sytuacji, gdy wpis na listę adwokatów został dokonany wcześniej niż objęcie stanowiska w wymiarze sprawiedliwości, podczas gdy wykładnia systemowa i celowościowa tego przepisu wskazuje, że bez znaczenia dla jego zastosowania jest, czy do objęcia stanowiska w wymiarze sprawiedliwości doszło przed czy po wpisie na listę adwokatów, gdyż w obu przypadkach mamy do czynienia z adwokatem obejmującym stanowisko w organach, o którym mowa w przepisie.

Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II GSK 2367/11) uznał, że skarga kasacyjna jest bezzasadna, ponieważ organy adwokatury błędnie oceniły stan faktyczny sprawy z punktu widzenia art. 72 ust. 1 pkt 4 Prawa o adwokaturze. Jak czytamy w uzasadnieniu „nie powinno raczej budzić wątpliwości odróżnienie pozostawania w stosunku pracy z organizacją związkową od objęcia (piastowania) stanowiska w organach wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania lub rozpoczęcia wykonywania zawodu notariusza". Sąd wyjaśnił dalej, że M.B. zarówno wtedy, gdy został wpisany na listę adwokatów, jak i w chwili skreślenia go z tej listy nie był „czynnym" policjantem, ponieważ został zwolniony z zajmowanego stanowiska służbowego w związku z objęciem funkcji związkowej.

Ponadto zdaniem NSA z przepisu, na który powoływały się organy samorządu adwokackiego, wynika, zakaz łączenia statusu adwokata z zajmowaniem stanowiska w organach wymiaru sprawiedliwości, organach ścigania lub wykonywania zawodu notariusza. Adwokat (niezależnie od tego, czy podjął wykonywanie tego zawodu) nie może więc jednocześnie wykonywać pracy. Natomiast przepis ten, nie może być interpretowane rozszerzająco, tj. nie można uznać za równoznaczny objęciu stanowiska i w konsekwencji wykonywaniu zadań objętych tym stanowiskiem stan swego rodzaju bezczynności polegający jedynie na formalnym istnieniu np. stosunku służbowego, pozbawionego treści wskutek niewyznaczania stanowiska, bądź odwołania ze stanowiska.

Okręgowa Rada Adwokacka w W. skreśliła M.B. z listy adwokatów, ponieważ nie rozwiązał on łączącego go stosunku pracy i nadal był zatrudniony jako przewodniczący związku zawodowego w Komendzie Policji. ORA powołała się na art. 72 ust. 1 pkt Prawa o adwokaturze. Zgodnie z nim osoba, która piastuje stanowisko w organach wymiaru sprawiedliwości, w organach ścigania lub wykonuje zawód notariusza nie może być jednocześnie adwokatem.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono