Będzie możliwość powrotu do zawodu nawet dla tych, którzy dopuścili się najpoważniejszych przewinień. Jutro wchodzi w życie nowelizacja prawa o adwokaturze i niektórych innych ustaw. Dotyczy dziesięciu profesji, m.in. adwokatów, radców prawnych, komorników, farmaceutów, architektów.
Zmiana prawa jest skutkiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2010 r. TK wskazał w nim, że dożywotnie pozbawienie prawa do wykonywania zawodu jest karą zbyt restrykcyjną. Podkreślał, że stracić to prawo można nawet za niepłacenie składek. Choć częściej za poważne nadużycia zawodowe.
Badanie rękojmi
Senator Piotr Zientarski, który uczestniczył w pracach nad projektem, podkreśla, że powrót nie będzie automatyczny. W większości zawodów dodatkowym wymogiem jest zdanie egzaminu zawodowego.
– Osoba, która wraca, musi też spełnić warunki wymagane przy rozpoczynaniu wykonywania danej profesji. Badane będzie więc także, czy daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu. Ustawa stwarza możliwość ubiegania się o powrót do zawodu, ale nie daje takiej gwarancji – zaznacza Zientarski.
Także Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej, podkreśla, że osoba powracająca będzie badana tak jak podczas przyjmowania do profesji. A kandydat na komornika musi się wykazać m.in. nieposzlakowaną opinią.