Nowy Kodeks Etyki Radców Prawnych

Od 1 lipca 2015 roku zacznie obowiązywać nowy Kodeks Etyki Radców Prawnych.

Publikacja: 05.12.2014 18:08

Nowy Kodeks Etyki Radców Prawnych

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W sobotę 22 listopada radcy prawni na nadzwyczajnym zjeździe przyjęli nową treść swojego kodeksu etyki. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku. Zgodnie z przyjętą uchwałą, do zdarzeń mających miejsce przed tym dniem, zastosowanie będą mieć przepisy dotychczasowe.

Jak już pisaliśmy na łamach „Rz" („Poluzowania zasad etyki nie będzie"), radcy nie przyjęli zmian w swoim kodeksie etyki, które budziły dużo emocji. Dotyczyły one zniesienia zakazu płatnego pośrednictwa, wprowadzenia success fee jako jedynego wynagrodzenia oraz poluzowania tajemnicy.

Przyjęte zmiany mają charakter przede wszystkim redakcyjny. Zmieniła się m.in. preambuła. Od 1 lipca 2015 roku będzie ona brzmiała następująco: „Radca prawny wykonujący w sposób samodzielny i niezależny wolny zawód służy interesom wymiaru sprawiedliwości jak również tym, których prawa i wolności zostały mu powierzone w celu ochrony. Zawód radcy prawnego podlegający ochronie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi jedną z gwarancji poszanowania prawa. Jest to zawód zaufania publicznego respektujący ideały i obowiązki etyczne ukształtowane w toku jego wykonywania. Zdefiniowanie reguł postępowania w życiu zawodowym i samorządowym przyczynia się do godnego i uczciwego wykonywania zawodu radcy prawnego."

W zmienionym kodeksie zastrzeżono, iż radca prawny przy wykonywaniu czynności zawodowych obowiązany jest używać wyłącznie tytułu zawodowego „radca prawny". Przy czym, nie ogranicza to prawa do informowania o posiadaniu innych tytułów zawodowych oraz stopni i tytułów naukowych.

W Kodeksie określono także zasady informowania o wykonywaniu zawodu, pozyskiwania klientów i wykonywania czynności zawodowych drogą elektroniczną. Jeśli chodzi o te ostatnie, to zostały on obwarowane kilkoma warunkami. Radca nie może m.in. wydawać, inspirować lub płacić osobom trzeci za wydawanie w Internecie pozytywnych lub negatywnych opinii, komentarzy, poleceń, rekomendacji bądź referencji dotyczących wykonywania zawodu przez siebie lub inne osoby.

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku