Schopenhauer przewraca się w grobie

Jarosław Gibas, socjolog

Publikacja: 13.07.2012 01:28

trener Colin Wilson School

trener Colin Wilson School

Foto: archiwum prywatne

Sędziowie są przeciwni likwidowaniu części ustnej egzaminu adwokackiego. Uważają, że w ten sposób zaniknie sztuka mówienia. Można się tego nauczyć czy trzeba mieć naturalny talent?

Jarosław Gibas:

Wszystkiego się można nauczyć, również retoryki. Oczywiście to nasze predyspozycje, talent i wytrwałość zdecydują, jakie osiągniemy wyniki. Niemniej kolejny sygnał o zaniechaniu tej istotnej nauki jest naprawdę niepokojący. Efekt jest taki, że coraz rzadziej słuchamy czyichś wystąpień bez zażenowania.

Czy nauka retoryki ma sens? Przecież sędziowie opierają się na materiale dowodowym.

Cóż z tego, że będę miał rację, jeśli nie będę umiał jej obronić? Materiał dowodowy to nie wszystko. Prawnik bez umiejętności konstruowania jasnego i trafiającego w sedno przekazu może tylko pogorszyć sprawę. W ogóle tracimy zdolność prawidłowego, logicznego i płynnego formułowania myśli. Proszę zobaczyć, jakich technik używają dzisiaj chociażby zwaśnione obozy polityczne, stojący po dwóch stronach ideowej barykady dziennikarze czy politycy chcący powrócić na łamy z medialnego niebytu. Schopenhauer przewraca się w grobie.

Czyli umiejętność przemowy jest potrzebna nie tylko adwokatom, ale też w polityce i mediach. Komuś jeszcze?

Zaprzestanie nauki retoryki, erystyki czy w ogóle podstaw komunikacji interpersonalnej skazuje nas na coraz większą rzeszę bezrefleksyjnych specjalistów. Trening precyzyjnego czy atrakcyjnego formułowania myśli idzie w parze z koniecznością rozwoju intelektualnego.

Nieużywany mięsień zanika, dotyczy to nie tylko bicepsów, ale przede wszystkim intelektu.

Co chce pan przez to powiedzieć?

Specjaliści PR czy marketingu politycznego dawno przekroczyli granicę manipulacji. W tak obrzydliwy sposób, że Niccolo Machiavelli przy tym to niewinna dziewczynka z różowym balonikiem. Najlepszą metodą obrony przed tym jest wiedza, w jaki sposób i kiedy mogę podlegać manipulacji.  Bez tej wiedzy lekarze, nauczyciele, prawnicy itd. są skazani na dużo gorsze efekty komunikacyjne, a co za tym idzie, na dużo cięższą drogę zawodowej kariery. Nie bez powodu od kilku lat słyszymy, że oprócz posiadania wiedzy należy jeszcze posiąść umiejętność jej sprzedaży.

Sędziowie są przeciwni likwidowaniu części ustnej egzaminu adwokackiego. Uważają, że w ten sposób zaniknie sztuka mówienia. Można się tego nauczyć czy trzeba mieć naturalny talent?

Jarosław Gibas:

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem