9 października 2012 r. rząd przyjął projekt zmian w kodeksie postępowania karnego, który zakłada między innymi kontradyktoryjność postępowań sądowych oraz daje radcom prawnym prawo do reprezentowania klientów w sprawach karnych.
Naczelna Rada Adwokacka po raz kolejny wyraziła swoje zdecydowane stanowisko odnośnie pomysłu reprezentowania klientów w procesach karnych przez radców. Jej zdaniem rozpatrywany projekt ustawy wymaga dalszych prac.
- Przyznanie uprawnień obrończych wszystkim osobom wykonującym zawód radcy prawnego, bez żadnych ograniczeń, chociażby co do formy w jakiej radca wykonuje swój zawód, prowadzić musi do oczywistego naruszenia zasady niezależności obrońcy - stwierdziła NRA w piśmie skierowanym do Donalda Tuska, prezesa Rady Ministrów w przeddzień posiedzenia rządu.
– Istota stosunku pracy jako formy, w której radca prawny może wykonywać swój zawód, wiąże się z podporządkowaniem pracownika woli pracodawcy nie tylko co do sposobu świadczenia pracy, ale również co do czasu i miejsca jej wykonywania. Stosunek zależności służbowej wiążący radcę z jego pracodawcą w praktyce uniemożliwi rzetelne i niezależne wykonywanie funkcji obrończych na rzecz obywateli, nie będących pracodawcą danego radcy – uważa NRA i dodaje, że nie bez przyczyny adwokatura została pozbawiona prawa wykonywania zawodu w ramach stosunku pracy.
- Problem ten dostrzega również Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) oraz Trybunał Sprawiedliwości UE - podkreślają adwokaci.