W korporacji notarialnej pojawił się pomysł, żeby umożliwić wyznaczanie opiekuna czy kuratora na wypadek ubezwłasnowolnienia.
Do instytucji, znanych m.in. w Niemczech chcą przekonać posłów rejenci. Chodzi o rozszerzenie pełnomocnictwa i wprowadzenie możliwości wskazania opiekuna na wypadek ubezwłasnowolnienia. Prezes Krajowej Rady Notarialnej Tomasz Janik uważa, że taki opiekun czy pełnomocnik mógłby być ustanawiany w akcie notarialnym.
Pełne zaufanie
Dziś, zgodnie z kodeksem cywilnym, każdy może ustanowić pełnomocnika do poszczególnych czynności, do pewnego rodzaju czynności albo tzw. ogólnego. Ten ostatni jest upoważniony do dokonywania tzw. czynności zwykłego zarządu (może np. zlecić drobny remont mieszkania w imieniu swojego mocodawcy, ale nie może go już sprzedać). Do poważniejszych rozporządzeń, np. sprzedaży, musi mieć już dodatkowe upoważnienie.
– Osoby, które przychodzą do naszych kancelarii, często pytają o pełnomocnictwo, które obejmowałoby wszystkie czynności – mówi Tomasz Janik. – Dlatego sądzę, że wprowadzenie takiego generalnego pełnomocnictwa odpowiadałoby potrzebom społecznym – dodaje prezes.
Jego zdaniem tę konstrukcję można by wykorzystywać także do ustanowienia pełnomocnika pełnego zaufania, który mógłby działać w razie całkowitej lub częściowej utraty zdolności do czynności prawnych , bez potrzeby wcześniejszego przeprowadzania postępowania o ubezwłasnowolnienie.