Przyszłość zawodu adwokata

O roli palestry w życiu społecznym dyskutowali przedstawiciele tej profesji m.in. z radcami i sędziami.

Publikacja: 13.12.2012 08:14

– W tradycję profesji adwokackiej jest wpisana troska o przestrzeganie praw człowieka – podkreślał Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, podczas wczorajszej konferencji „Adwokat wczoraj, dziś i jutro". Została  zorganizowana przez Komisję Polityki Medialnej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

Zdaniem prezesa Zwary to właśnie troska o prawa człowieka powinna   wyróżniać przedstawicieli palestry na rynku prawnym.

– Artykuł 1 prawa o adwokaturze nakłada na nas obowiązek dbałości o przestrzeganie praw człowieka. Adwokat nie może sporządzić żadnej opinii prawnej, chociażby dla jakiegoś koncernu, która godziłaby w te wartości. Jesteśmy związani z prawami człowieka na stałe – podkreślał prezes Zwara.

Uczestnicy debaty zastanawiali się nad jakością wymiaru sprawiedliwości.

Sędzia Barbara Piwnik zwracała uwagę między innymi na to, jak ważny jest szacunek między adwokatami a radcami czy prokuratorami.  Jej zdaniem nie są korzystne zmiany w szkoleniu powodujące realne oderwanie aplikanta od patrona.

Maciej Dubois, były dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, wzywał samorząd do  odważniejszych działań, do bardziej stanowczego zabierania głosu i protestowania m.in. przeciwko kiepskiej jakości legislacji. Zwracał także uwagę na to, że wielu adwokatów mimo zakazu reklamowania swoich usług podejmuje takie działania, zwłaszcza w Internecie.

Z kolei Maciej Bednarkiewicz, były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, przekonywał, że konieczne jest zwołanie konferencji wolnych zawodów. Jego zdaniem wszystkie te profesje, które z założenia są apolityczne, powinny działać wspólnie i wywierać większy wpływ na politykę państwa.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo