Pracuję w Wielkiej Brytanii od maja 2004 r. W październiku 2006 r. otrzymałem z Inland Revenue certyfikat brytyjskiej rezydencji podatkowej. Ponieważ wcześniej go nie miałem, rozliczałem się w Polsce. Czy teraz mogę skorygować zeznania za 2004 r. i 2005 r. i czy polski urząd skarbowy uwzględni wystawiony wstecznie certyfikat rezydencji?
Tak. Certyfikat rezydencji podatkowej dotyczy okresów przeszłych, potwierdza on jakąś sytuację, a nie odnosi się tylko do tego, co dopiero nastąpi. Polski urząd skarbowy powinien zatem uznać przedstawiony przez pana dokument wystawiony przez urząd angielski. Ponieważ jest on dowodem na to, że nie musiał pan za lata 2004 - 2005 rozliczać się z podatku dochodowego w Polsce, może pan złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Skoryguje pan w nim swoje zeznania i zażąda zwrotu podatku za okres od maja 2004 r. do końca 2005 r. Gdyby urząd odmówił, pozostaje odwołanie do dyrektora izby skarbowej, apotem skarga do sądu administracyjnego.
Otrzymuję z Anglii emeryturę, która trafia bezpośrednio na moje konto (bez pośrednictwa banku). Za 2006 r. muszę złożyć PIT w Polsce. Czy to prawda, że od 2007 r. nie będę już miała takiego obowiązku, jeśli emerytura będzie moim jedynym źródłem dochodu?
Nie. W wypadku emerytury tzw. podwójne opodatkowanie nie występuje. Zgodnie z polsko-brytyjską umową płaci się od nich PIT tylko w tym państwie, w którym emeryt ma miejsce zamieszkania. Jeśli jest to Polska (jest się tutaj rezydentem podatkowym), to emerytura zostanie opodatkowana w Polsce - zarówno w 2006 r., jak i w 2007 r.
Od 2006 r. mam polski, angielski i holenderski certyfikat rezydencji podatkowej. Jestem polskim obywatelem i tu mam mieszkanie. Przez część roku mieszkam i uzyskuję zarobki w Anglii i Holandii. Czy powinienem rozliczyć swoje dochody w Polsce?