Polskie miasta organizują Wigilie dla potrzebujących

Czerwony barszcz, pierogi, domowe ciasto - m.in. takie potrawy będą serwowane podczas Wigilii Jana Kościuszki w niedzielę w Krakowie. Podobne imprezy zaplanowano za tydzień także w innych miastach.

Publikacja: 16.12.2023 09:31

Wigilia dla potrzebujących odbywa się m.in. w Poznaniu

Wigilia dla potrzebujących odbywa się m.in. w Poznaniu

Foto: Caritas Diecezji Poznańskiej

– Do naszego świątecznego stołu zapraszamy każdego, niezależnie od preferencji politycznych, pochodzenia czy zasobności portfela – my nie dzielimy ludzi na „lepszych” i „gorszych”. W tym dniu na krakowskim rynku spotykamy osoby, dla których ta wigilia to jedyny moment, kiedy mogą spędzić czas w życzliwym gronie – mówi Jan Kościuszko, restaurator i filantrop.

Kraków: Świąteczne spotkanie na Rynku

Już w niedzielę, w samym sercu Krakowa, na Rynku Głównym, stanie wigilijny stół, do którego zaproszeni są wszyscy potrzebujący. Będzie to już 27. Wigilia Jana Kościuszki. – Jesteśmy przygotowani na wydanie tylu porcji ciepłych posiłków, ile będzie potrzeba, bo nie chcemy, żeby od naszego stołu ktokolwiek odszedł głodny – zapewnia organizator miejskiej wigilii. Potrawy wigilijne poświęci ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od wielu lat, wraz z podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta, wspiera inicjatywę.

Czytaj więcej

Wigilia dla bezdomnych i ubogich w Krakowie

W Polsce, poniżej granicy skrajnego ubóstwa, żyją niemal 2 mln ludzi, w tym aż 400 tys. to dzieci. Według szacunków miasta, w Krakowie żyje prawie 2,5 tys. osób bez dachu nad głową.

– Podczas Wigilii spotykamy nie tylko osoby w kryzysie bezdomności, ale również ludzi ubogich, samotnych, nierzadko schorowanych. Ostatnie lata były dla wielu szczególnie trudne – w trakcie pandemii wielu straciło swoich bliskich, a inflacja sprawiła, że nie stać ich już na podstawowe produkty. Bieda w Polsce ma wiele twarzy i my nie odwracamy od niej wzroku – mówi krakowski filantrop.

Goście niedzielnej Wigilii dostaną nie tylko ciepły posiłek, ale też prezenty. W przygotowanych paczkach znajdują się produkty spożywcze o przedłużonym terminie ważności. Dodatkowo wszyscy chętni będą także mogli skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Na miejscu stanie szpital polowy.

- Nasz zespół będzie wykonywać USG, EKG i udzielać konsultacji specjalistycznych z zakresu interny, kardiologii, ortopedii czy stomatologii – mówi dr hab. Bartłomiej Guzik, odpowiedzialny za organizację i koordynację działań szpitala polowego.

Tony kapusty na Wigilię

Już od lat Caritas Archidiecezji Poznańskiej organizuje największą w Polsce Wigilię dla ubogich: bezdomnych, starszych, chorych oraz samotnych osób z Poznania i okolic na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Odbędzie się ona w przyszłą niedzielę, 24 grudnia.

"W tym roku przygotujemy 1 100 miejsc, które będą oczekiwać na przybycie naszych gości. Każdy z uczestników Wigilii będzie mile widziany i ugoszczony z sercem, zgodnie z naszą polską tradycją. Zależy nam, aby w tym wyjątkowym czasie każdy znalazł dla siebie miejsce przy wigilijnym stole i poczuł się otoczony życzliwością drugiego człowieka" – podkreśla poznański Caritas.

Wśród świątecznych potraw tradycyjnie na stole znajdą się barszcz z uszkami, karp smażony oraz kapusta z grzybami, które przygotują siostry franciszkanki Rodziny Maryi, urszulanki SJK, albertynki i elżbietanki, prowadzące na co dzień jadłodajnie. Spotkanie rozpocznie się od wspólnej modlitwy i przełamania się opłatkiem oraz złożenia życzeń. Gościom towarzyszyć będą arcybiskup Stanisław Gądecki i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

16,7 km

Tyle (w kilometrach) liczyć będą łącznie wigilijne stoły Caritasu

Każdy otrzyma też upominek – paczkę świąteczną wypełnioną produktami spożywczymi. Aby móc sfinansować przedsięwzięcie, Caritas organizuje zbiórkę, którą wesprzeć może każdy. Wpłacone środki zostaną przeznaczone na zakup części żywności potrzebnej do przygotowania posiłków wigilijnych oraz produktów do paczek. Do tej pory udało się zebrać ponad 50 tys. zł.

Wigilie Caritasu organizowane są nie tylko w Poznaniu, ale też m.in. w Bydgoszczy, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Kielcach, Łomży, Koszalinie, Radomiu, Skarżysku-Kamiennej czy Sosnowcu. Wigilijne dania przygotowują jadłodajnie Caritas, wykorzystując do tego m.in. trzy tony kapusty kiszonej, 6,5 tony karpia i 7,5 tys. litrów czerwonego barszczu.  To znacznie więcej niż w ubiegłych latach, dlatego wigilijne dania staną na stołach przykrytych obrusami o łącznej długości 16,7 km.

Wspólne dzielenie się opłatkiem

Od pięciu lat w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywa się Metropolitalna Wigilia dla Samotnych. Podobnie jak w poprzednich latach odbędzie się ona 24 grudnia o godzinie 16.

Czytaj więcej

Zaczęło się od szkoły w Ghanie, potem była pomoc uchodźcom z Ukrainy

- Odbywa się dokładnie 24 grudnia. Nie przed, jak w przypadku różnych firmowych uroczystości. Jest to po to, żeby tym, którzy chcą się spotkać przy wspólnym stole, dać nie namiastkę Wigilii, ale poczucie tego, że zasiadają przy wigilijnym stole z ludźmi, którzy chcą dzielić wspólnie atmosferę tego szczególnego dnia — mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Wigilię organizuje fundacja Wolne Miejsce dla osób samotnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Każda przybyła osoba będzie mogła zasiąść przy wigilijnym stole, podzielić się opłatkiem, porozmawiać z drugim człowiekiem i przeżyć ten wspaniały czas w świątecznej atmosferze.

Na wigilijnym stole znajdą się tradycyjne potrawy takie jak barszcz z uszkami, karp, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, sałatka, ciasto i inne słodkości.

- Mamy ogromną listę potrzeb. W tym roku gotujemy dla kilku tysięcy osób znajdujących się tutaj w metropolii, ale również pomagamy innym miastom. Łącznie będzie to około 10 tysięcy posiłków. Oznacza to całą listę różnych produktów, które będą potrzebne i które będzie można do nas przynosić. Szukamy również prezentów na różnego rodzaju upominki - mówił Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Fundacja organizuje spotkania wigilijne także w innych miastach - m.in. w Warszawie.

– Do naszego świątecznego stołu zapraszamy każdego, niezależnie od preferencji politycznych, pochodzenia czy zasobności portfela – my nie dzielimy ludzi na „lepszych” i „gorszych”. W tym dniu na krakowskim rynku spotykamy osoby, dla których ta wigilia to jedyny moment, kiedy mogą spędzić czas w życzliwym gronie – mówi Jan Kościuszko, restaurator i filantrop.

Kraków: Świąteczne spotkanie na Rynku

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Półkolonie w swoim mieście. Samorządy przygotowują wypoczynek dla najmłodszych
Z regionów
Jak Polska świętuje wstąpienie do Unii Europejskiej
Materiał partnera
Niebanalne podróże po Mazowszu. Doskonały wybór na majówkę
Materiał partnera
Sen o niekończących się szutrach
Materiał partnera
Dolny Śląsk zaprasza do aktywnego spędzania czasu