A krakowska Caritas z powodu pandemii odwołała się wigilię, ale przygotowała dla potrzebujących gorącą wigilijną zupę i paczki z żywnością.

Dziś o godz. 11 na Rynku w Krakowie odbędzie się wigilia dla potrzebujących, która wpisała się już w kalendarz miejskich przedświątecznych wydarzeń. - W ubiegłym roku z powodu covidowych obostrzeń organizatorzy przygotowali wigilię wyjazdową. Paczki ze świątecznym jedzeniem były dowożone do potrzebujących – zauważa krakowski magistrat.

Dla potrzebujących przygotowano m.in. barszcz z krokietem, pierogi i tradycyjne świąteczne słodkości. W sumie 50 tysięcy porcji.

- Przy czym na jedną osobę przypada średnio trzy porcje – mówi Jan Kościuszko, krakowski restaurator i filantrop.

Dla potrzebujących przygotowano też świąteczne paczki, w których będą słodycze, konserwy, kawa, herbata.

W tym roku podczas krakowskiej wigilii dla bezdomnych będzie się można też zaszczepić przeciwko koronawirusowi.

- Szczepienia są dostępne dla osób powyżej 18 roku życia i zostaną przeprowadzone w dostosowanym do tego celu elektrycznym autobusie MPK. Podczas jednej wizyty będzie można skorzystać zarówno ze szczepienia przeciw COVID-19, jak i przeciw grypie, a o kwalifikacji każdorazowo decydował będzie lekarz – podaje krakowski magistrat. Szczepić można się od godz. 11 do 15

Między ulicami Sławkowską a Szewską będzie tradycyjnie funkcjonuje szpital polowy. Potrzebujący będą mogli tam wykonać badania ogólne, badania dermatologiczne, stomatologiczne, EKG oraz USG.

Z powodu pandemii już po raz drugi krakowska Caritas nie może zorganizować tradycyjnej Wigilii dla najuboższych, która co roku gromadziła niemal tysiąc osób bezdomnych, najuboższych i samotnych. Ale Caritas przygotowuje dla nich gorącą wigilijną zupę i paczki z żywnością.

W paczce znajdą się pierogi z kapustą i grzybami, chałka, konserwy mięsne i rybne, ciastka, drożdżówki, ciasto, czekolada, margaryna do smarowania pieczywa, zupa typu „gorący kubek" sałatka jarzynowa, napój, kawa i herbata oraz owoce.

Do każdej paczki trafi też opłatek oraz ręcznie robiona kartka świąteczna z życzeniami, które wykonali przedszkolaki, uczniowie, harcerze.

Gorąca świąteczna zupa będzie wydawana w Wigilię w godz. 12 – 14 w Kuchni św. Brata Alberta, którą Caritas prowadzi przy ul. Dietla 48 w Krakowie.

A także między godz. 14 a 16 przed Starą Zajezdnią Kraków by DeSilva przy ul. św. Wawrzyńca 12 w Krakowie, czyli miejscem, które właściciel w ostatnich latach udostępniał bezpłatnie na Wigilie dla bezdomnych i ubogich, będą wydawane paczki świąteczne.

Paczki już 22 i 23 grudnia pakować będą wolontariusze: harcerze z ZHP i ZHR, wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas i Szkolnych Kół Caritas oraz osoby „niezrzeszone", które po prostu chcą podarować trochę swojego czasu potrzebującym. 24 grudnia będą kończyć pakowanie paczek i wydawać je potrzebującym.