Wyboru sposobu ustalania wartości początkowej budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych, służących prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawionych albo wynajmowanych na podstawie umowy, podlegających amortyzacji, dokonuje sam podatnik, który w określonej sytuacji ma możliwość wyboru metody korzystniejszej.
Sposób ustalania wartości początkowej wyżej wymienionych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według jednej z dwóch metod ma wpływ na zasady ich amortyzacji.
Zgodnie z art. 22h ust. 1 ustawy mającym zastosowanie do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość ustalona została na ogólnych zasadach, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór. Podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l i 22ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i-22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego (art. 22h ust. 2 ustawy).
Budynki mieszkalne, lokale mieszkalne, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, których wartość początkową ustala się w sposób uproszczony [b]nie podlegają objęciu ewidencją środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych[/b].
W tym przypadku odpisów, [b]według rocznej stawki amortyzacyjnej 1,5%[/b], dokonuje się w każdym roku podatkowym za okres wynajmowania, wydzierżawiania lub używania przez właściciela tego składnika majątku, od wartości stanowiącej iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej budynku lub lokalu wynajmowanej, wydzierżawionej lub używanej przez właściciela dla jego działalności gospodarczej i kwoty 988 zł.
Z powyższego wynika, że w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, [b]poza sytuacją określoną w art. 22g ust. 17, 20 i 21 ustawy[/b] (czyli m.in. w przypadku ulepszenia środków trwałych) związaną z amortyzowaniem na zasadach ogólnych, [b]nie można dokonywać zmiany wartości początkowej środków trwałych.[/b]