Ankieta "Rzeczpospolitej": Marek Siwiec (Europa Plus Twój Ruch, miejsce 1, okręg nr 7, Wielkopolska)

Na pytania "Rzeczpospolitej" odpowiada Marek Siwiec, kandydat do Parlamentu Europejskiego z listy Europy Plus Twój Ruch.

Publikacja: 28.03.2014 14:32

Marek Siwiec

Marek Siwiec

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?

Uważam, że Europa potrzebuje więcej integracji. Jestem za tym, by sprawa federalizacji była przedmiotem rozmów, a nie tabu. Niektóre państwa traktują to słowo jak synonim zagrożenia dla państw narodowych. Zupełnie się z tym nie zgadzam. Popieram tendencję dążącą do stworzenia większego i bardziej skonsolidowanego zarządzania różnymi dziedzinami życia Europejczyków. Ale federacja musi też oznaczać, że decyzje będą podejmowane na właściwym poziomie - europejskim, narodowym lub lokalnym.

2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?

To, czy Polska znajdzie się w strefie euro determinuje również odpowiedź na pytanie czy nasz kraj znajdzie się w głównym nurcie integracji europejskiej, czy nie. Sądzę, że ostatnie wydarzenia chociażby na Ukrainie pokazały, że teraz jest czas by powrócić do dyskusji na temat euro w Polsce. Jestem za najszybszym realnym przyjęciem wspólnej waluty, najpóźniej do końca tej dekady. Nakreślenie takiego optymalnego momentu na wejście do strefy euro wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, o których przede wszystkim najpierw należy zacząć rozmawiać. Co więcej, nie jest prawdą, że utrzymywanie złotego może odizolować Polskę od skutków ewentualnej drugiej fali europejskiego kryzysu. Jako dowód sytuacja z lat 2010-2012- wszystkie złe informacje dotyczące rychłego rozpadu unii walutowej skutkowały spadkiem wartości złotego wobec euro.

3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?

Właśnie osiągnięto kompromis w sprawie drugiego etapu unii bankowej. Mechanizm likwidacji banków ma uniknąć obciążania podatników kosztami za błędy popełnione przez te banki. Wcześniej uzgodniono pierwszy etap, czyli mechanizm wspólnego nadzoru. Porozumienie jest ogromnym sukcesem, a uzgodniony mechanizm pozwoli na skuteczne i szybkie rozstrzyganie spraw dotyczących banków. Integracja nadzoru bankowego pomoże ograniczyć ryzykowne zachowania banków, za które podczas ostatniego kryzysu zapłacili unijni podatnicy. Uważam, że nieprzystępowanie Polski do unii bankowej byłoby tylko połowiczną integracją.

4. Polityka energetyczna i klimatyczna. Co ważniejsze: środowisko czy gospodarka. Jakie powinny być polskie priorytety w sprawie bezpieczeństwa energetycznego i wspólnej polityki energetycznej UE. Czy Europa powinna być bardziej niezależna energetycznie – jak to osiągnąć. Czy Unia Europejska powinna iść w kierunku dalszego zaostrzenia prawa ochrony środowiska, bez względu na koszty jakie poniosą państwa/ przedsiębiorcy?

Opowiadam się za progresywną polityką energetyczną opartą na długoterminowych korzyściach dla społeczeństwa, czemu niejednokrotnie dawałem temu wyraz podczas głosowań w Parlamencie Europejskim. To nie jest kwestia wyboru co ważniejsze, czy jest to środowisko, czy gospodarka. Trzeba znaleźć kompromis pomiędzy oboma sektorami tak, by podejmowane przez nas decyzje były najbardziej optymalne. Polska nie jest w stanie zatrzymać unijnej polityki klimatycznej, dlatego należy zastanowić się raczej, jak mogłaby z niej skorzystać. Optuję za proekologicznym podejściem do polityki klimatycznej. Uważam, że Unia musi pracować nad wykorzystaniem nowych źródeł energii. Bezpieczeństwo energetyczne zapewnią odejście od paliw kopalnych, zwiększenie efektywności energetycznej oraz połączenie i modernizacja sieci przesyłowych.

5. Unia gospodarcza. Jak daleko powinna sięgać współpraca gospodarcza. Czy powinno dojść do harmonizacji podatkowej i budżetowej w ramach państw członkowskich UE?

Polska powinna poprzeć projekt dokończenia unii gospodarczej, podobnie jak unii walutowej. Prędzej czy później będzie to wiązało się również ze wspólną polityką fiskalną, w ramach której podejmowane będą wspólne decyzje o priorytetach wydatkowych czy respektowania zasad stabilności finansowej. Zarządzanie strefą euro, do której miejmy nadzieję Polska przystąpi w najbliższych latach powinno objąć także obszary uznawane za zastrzeżone dla władz państwa- uchwalanie budżetów narodowych czy właśnie podatki. Ujednolicony system podatkowy, a także jednolite instrumenty oddziaływania na rynek usług publicznych i rynek pracy to gwarancja uczciwej konkurencji i rzeczywistej mobilności obywateli.

6. Wspólny rynek i swoboda przepływu osób. Jakie wysiłki należy podjąć na rzecz wzmocnienia wspólnego rynku w UE? Jak przeciwdziałać coraz silniej pojawiającym się w UE tendencjom do ograniczenia jednej z fundamentalnych zasad UE – swobodnego przepływu osób?

Unia Europejska nie pozostaje obojętna na sygnały dotyczące ograniczania przez Państwa członkowskie swobodnego przepływu osób. Sam ostatnio podejmowałem interwencje w sprawie wypowiedzi Davida Camerona na temat imigrantów. Po rozmowie z komisarzem ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andorem dotyczącej mojej interpelacji w tej sprawie, reakcja była niemal natychmiastowa- zmiana linii albo skierowanie sprawy przeciwko Wielkiej Brytanii do Trybunału Sprawiedliwości UE. Budowa jednolitego europejskiego rynku powinna zostać szybko zrealizowana i objąć także sektor usług. Musimy także zaktywizować działania na rzecz stworzenia prawdziwego, nieskrępowanego jednolitego europejskiego rynku energii, którego powstanie przyniesie korzyści dla konsumentów i szansę zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego państw członkowskich.

7. Polityka rolna. Czy należy utrzymać na obecnym poziomie pomoc dla rolnictwa w krajach UE? Czy UE powinna rozważyć inną alokację tych środków np. na rozwój  innowacyjnej gospodarki.

Wspólna polityka rolna powinna zmierzać do zapewnienia bardziej przejrzystego i sprawiedliwego podziału środków pomiędzy kraje członkowskie oraz pomiędzy gospodarstwa na terenie danego kraju.  W tej chwili znaczna większość pieniędzy przeznaczana jest na dopłaty bezpośrednie, a stosunkowo niewiele na rozwój obszarów wiejskich - to powinno ulec zmianie, oczywiście przy poszanowaniu zasady praw nabytych i w porozumieniu z zainteresowanymi stronami. Jestem za dofinansowaniem uzależnionym od spełnienia wymogów ochrony środowiska oraz za uproszczeniem procedur, zwłaszcza w odniesieniu do mniejszych gospodarstw.

8. Budżet UE. Jak duży budżet powinna mieć Unia Europejska. Jeśli większy niż dziś, to proszę wskazać źródła dochodów (podatek europejski, podatek od transakcji finansowych, większy udział w dochodach podatkowych państw UE?). Czy powinien powstać osobny budżet strefy Euro.

Uważam, że konieczne jest zapewnienie Unii dodatkowych źródeł finansowania między innymi o podatek od transakcji finansowych. Emisja unijnych obligacji pomoże ograniczyć koszty obsługi długu publicznego. Nie widzę zagrożenia w powstaniu odrębnego budżetu strefy euro licząc, że Polska w bliskiej przyszłości stanie się jej członkiem.

9. Rozszerzenie UE. Czy opowiada się Pan/Pani za rozszerzeniem UE na nowe kraje (jeśli tak to jakie? np. Ukrainę, Mołdowę, Gruzję, Turcję), nawet kosztem zmniejszenia funduszy strukturalnych dla  Polski w przyszłości.

Opowiadam się za postępującym procesem rozszerzania Unii oczywiście pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań stawianych przez wspólnotę krajom kandydującym.

10. Polityka wschodnia i polityka obronna. Jakie powinny być polskie priorytety w sprawie wspólnej polityki wschodniej Unii Europejskiej. Jakimi instrumentami powinno się posługiwać państwa i/lub Unia Europejska w celu wzmocnienia możliwości obronnych Polski i Unii.

Wzmocnienie możliwości obronnych Polski, jak i innych krajów UE może nastąpić poprzez zintegrowanie zdolności obrony państw. Pierwszym krokiem do tego jest stworzenie wspólnej polityki zagranicznej UE, która będzie prowadzona w interesie wszystkich członków. W takich warunkach mogłaby powstać realna europejska polityka obronna, która przyniesie oszczędności i da solidniejsze gwarancje bezpieczeństwa.

11. Polityka demograficzna. Jaka powinna być odpowiedź państwa i instytucji UE na pogarszającą się sytuację demograficzną Polski? Obecnie UE nie ma kompetencji w tej dziedzinie. Czy powinno się to zmienić czy pozostawić na poziomie krajowym?

Unia Europejska reguluje tę kwestię wyznaczając standardy i normy, i nadając pewien kierunek, w którym powinny iść polityki państw członkowskich w tym zakresie. Zgodnie z normami UE, na każde 100 dzieci w wieku do 3 lat powinny przypadać 33 miejsca w publicznych żłobkach, czyli ok 10 razy więcej niż obecnie w Polsce. Polityka demograficzna powinna też wspierać zdrowie i prawa reprodukcyjne kobiet.

12. Prawo rodzinne. Czy Unia Europejska powinna uzyskać większe kompetencje w obszarze prawa rodzinnego? (Dziś Bruksela nie może narzucić niczego krajom członkowskim w tej sprawie) Czy jest Pan/Pani za liberalizacją i ujednoliceniem prawa  dotyczącego zawierania małżeństw przez  pary homoseksualne we wszystkich krajach członkowskich  UE. Czy to samo powinno dotyczyć kwestii aborcji?

Sprawy związane z prawem rodzinnym powinny pozostać w gestii państw członkowskich, a sposób ich rozwiązywania powinien odzwierciedlać przekonania społeczeństw. Oczywiście, przy poszanowaniu wartości, na których opiera się Unia Europejska, takich jak poszanowanie godności ludzkiej, wolność i tolerancja.

1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?

Uważam, że Europa potrzebuje więcej integracji. Jestem za tym, by sprawa federalizacji była przedmiotem rozmów, a nie tabu. Niektóre państwa traktują to słowo jak synonim zagrożenia dla państw narodowych. Zupełnie się z tym nie zgadzam. Popieram tendencję dążącą do stworzenia większego i bardziej skonsolidowanego zarządzania różnymi dziedzinami życia Europejczyków. Ale federacja musi też oznaczać, że decyzje będą podejmowane na właściwym poziomie - europejskim, narodowym lub lokalnym.

Pozostało 92% artykułu
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej