Jakie wnioski wyciągnęliście z przegranych wyborów europejskich?
Joachim Brudziński, poseł PiS:
Aktualizacja: 03.11.2014 01:00 Publikacja: 03.11.2014 01:00
Jakie wnioski wyciągnęliście z przegranych wyborów europejskich?
Joachim Brudziński, poseł PiS:
W pytaniu jest ukryta teza, że w kampanii popełniliśmy błędy. To nieprawda. Nie mieliśmy wtedy tych instrumentów, które miał urzędujący premier. Pojawiła się groźba konfliktu na Wschodzie, a Donald Tusk potrafił połknąć własny język i z pomocą (jak mówi mistrz Andrzej Wajda) „zaprzyjaźnionych mediów" przedstawić się jako zwolennik twardego kursu wobec Rosji.
Zachowaliśmy się odpowiedzialnie. Kosztem notowań zrezygnowaliśmy z atakowania rządzących, bo mogłoby to posłużyć naszym wrogom. A przecież takich nie brakuje, wbrew tej naiwnej narracji Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego, którzy przekonywali, że nastąpił reset pomiędzy Rosją a Polską i Władimir Putin to właściwie demokrata.
Sytuacja na Ukrainie niewiele się zmieniła, nadal nie macie atrybutów władzy, a wy powtarzacie hasło o „słuchaniu Polaków", z którym szliście do wyborów europejskich.
Przypomnę, że my tych wyborów nie przegraliśmy, tylko, pomimo tych niesprzyjających okoliczności, zremisowaliśmy z lekkim wskazaniem na Platformę. Rzeczywiście, sytuacja na Ukrainie się nie zmieniła, ale wygląda ona inaczej w kraju. Polacy dostrzegają, że wszystkie obietnice wtedy składane przez Tuska okazały się nic nie warte, bo Polacy wtedy słyszeli, że dla Tuska najważniejsza jest Polska i dokończenie misji premiera, w związku z tą trudną sytuacją za naszą wschodnią granicą. A jak się tylko okazało, że jest szansa czmychnąć do Brukseli, to Tusk słowa złożonego publicznie nie dotrzymał.
I to wszystko mieści się w tym haśle?
Tak, o tym mówiliśmy ze wszystkimi koleżankami i kolegami, gdy ostatnio odwiedziliśmy wszystkie powiaty w Polsce. Np. na nasze spotkanie w Szczecinie przyszło blisko pół tysiąca osób.
A ilu nowych wyborców przychodzi?
Nie są to spotkanie w gronie wyłącznie już przekonanych, czy aktywistów partyjnych i tym jestem zbudowany. Ale nawet gdyby tak było, to zawsze kończę apelem, żeby namawiać kolejne osoby. Jeżeli każdy z wyborców PiS-przekonałby jedną osobę, która mówi: "ja już na żadne wybory nie idę", to da nam da nam zwycięstwo.
Przekonuje pan, że wyborcy zawiedli się na PO, tymczasem po waszej wakacyjnej zwyżce w sondażach i po dołku rywali wywołanym taśmami nie ma już śladu.
Proszę pamiętać, że zawsze przy okazji zmiany rządów i lidera jest efekt świeżości, ale nie jest on trwały.
Notowania PO od kilku tygodni są takie jak przed aferą taśmową. To nie jest trwałe?
Ludzie szybko się obudzą. Co z osobistego sukcesu Tuska mają w swoich portfelach?
Nic nie wskazuje na to, by sytuacja zmieniła się do wyborów samorządowych.
Takie niebezpieczeństwo istnieje. Zachwyt nad Kopacz, który rozległ się w mediach przypomina taki gombrowiczowski dylemat: „no jak nie zachwyca, jak zachwyca?". Podobnie było z komisarz Elżbietą Bieńkowską, która skompromitowała się na przesłuchaniu w Brukseli, a media przekonywały, że jej wystąpienie było udane.
Mówi pan o premii za nowe otwarcie, ale wy też taką mieliście. "Projekt Gliński" pozwolił wam trwale wskoczyć na pierwsze miejsce w sondażach. Może teraz też potrzebujecie restartu?
Będzie nowe otwarcie. Podczas wyborów samorządowych, potem przy okazji wyborów prezydenckich, a po raz trzeci nokautując naszego przeciwnika w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.
Już to słyszałem. Nazywało się "czwórskok" i obejmowało również wygrane wybory europejskie.
Nie spaliliśmy tego pierwszego skoku, czyli dobrze poszło. Mamy tyle samo europosłów co PO.
Nie udało się jednak przerwać serii porażek, która trwa od 2007 r.
Ale co pan nazywa porażką?
Drugie miejsce. Nikt nie pamięta zdobywców srebrnych medali, nawet jeśli do złota zabrakło im niewiele.
Zdarzają się tacy, którzy zdobywają miejsce ex aequo i oni przechodzą do historii.
Zwykle jest dogrywka i zwycięzca jest jeden.
Nie spierajmy się. Remis to remis. Platforma nie ma przecież 20 europosłów. Przed nami kolejne wybory.
Jaki macie przekaz w kampanii? Platforma obiecuje miliardy dla...
... swoich (śmiech).
Dla samorządów.
Ale swoich samorządów.
A wy co zamierzacie dać?
Nie mamy zamiaru dawać tak jak daje PO. Przykład z mojego podwórka. Skądinąd sprawny samorządowiec, prezydent Stargardu Szczecińskiego Sławomir Pajor wygrywał wybory raz jako PiS, raz ze swojego komitetu. Marszałek jest z PO, więc niepokornemu samorządowcowi inwestycje uciekały. Do czasu aż Pajor dogadał się z władzą i zorganizował konferencję z liderem lokalnej PO Stanisławem Gawłowskim. Okazało się, że w organizowanym przez marszałka konkursie na naprawę taboru autobusowego wygrało przedsiębiorstwo autobusowe ze Szczecina, ale prezydent Krzystek wymówił posłuszeństwo Gawłowskiemu i PO, zawierając koalicję z PiS. Dlatego zlecenie na 3 mln zł dostaje Stargard, chociaż wnioskował o 2 mln zł.
Wy więc słuchacie Polaków i co im chcecie obiecać?
Jeśli chodzi o samorząd, to naszym priorytetem, który utnie wszystkie patologie, jest postulat ograniczenia kadencji wójta, burmistrza i prezydenta do dwóch.
Chcemy też odwrócenia tej zabójczej dla samorządu polityki polegającej na tym, że obecna władza od ośmiu lat przerzuca coraz więcej zadań na samorządy przy jednoczesnym coraz większym przykręcaniu kurka z pieniędzmi. Donald Tusk pokazał to w czasie powodzi w 2010 r., kiedy arogancko zwrócił się do ludzi przerażonych tym, że za chwilę zostaną zalani, wskazując, że sami są sobie winni, bo wybrali wójta, który nie zadbał o stan wałów. Choć wiadomo, że za to odpowiada państwo, tak jak za likwidację szkół czy szpitali.
A co trzeba zrobić w regionach?
Niezależnie od tego, o jakim mówimy województwie, głównym problemem jest praca. Przykładem patologii jest upadek Stoczni Szczecińskiej, czyli 10 tys. miejsc pracy w mieście i okolicach, a 100 tys. w skali całego przemysłu okołostoczniowego. To wszystko wina Donalda Tuska, który wykonał polecenie Komisji Europejskiej i odpuścił walkę z zarzutem o nieuprawnioną pomoc publiczną. Kiedy pani komisarz Neelie Kroes przyjechała do prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego powiedzieć mu, że stocznia w Saint-Nazaire będzie zlikwidowana, to on dał jej do zrozumienia, jak w tym słynnym skeczu, gdzie ona może „pana majstra pocałować" i stocznia do dziś funkcjonuje. To samo stocznie niemieckie w Wismarze i w Rostocku.
Mimo to przegrywacie wybory w Szczecinie i Gdańsku. Widać do wyborców nie trafiają wasze argumenty.
Powiem panu, jak to wygląda. Kiedy do ministra Sławomira Nowaka z awanturą w sprawie stoczni udał się ówczesny senator PO Krzysztof Zaremba, dzisiaj nasz kolega partyjny, to podobno usłyszał: „Krzysiu, daj sobie spokój, bezrobotnych stoczniowców wchłonie rynek norweski i niemiecki, a my się pozbędziemy wrzoda na d...". I to jest najlepszy obraz tego, jak ta władza traktuje robotników i jak traktuje publicznie dane słowo.
Mówi, że nie czuje presji wyborców, a PiS w tej sprawie też nie przejawia większej aktywności.
Słyszymy, że pani premier jest osamotniona. Skoro potrzebuje utrzymywać na koszt podatnika doradcę Nowaka, to my nie będziemy kierować swojej aktywności, by ją tego pozbawiać(śmiech)
Skuteczna opozycja jest w stanie zmusić władzę do działań.
Kiedy ta władza się cofała? Tylko i wyłącznie wtedy, kiedy był zorganizowany napór obywateli. Jak się rozpuści duże zakłady pracy, to nie będzie siły społecznej, która potrafi się upomnieć o należne prawa pracownicze. Kiedy Kopacz cofnęła się przed decyzją o likwidacji kopalni w Sosnowcu? Kiedy było zagrożenie, że w dniu jej exposé na ulicach Warszawy pojawią się zdeterminowani górnicy. Dlaczego dąży się za wszelką cenę do likwidacji kopalń na Śląsku? Gdyby zlikwidowano przemysł górniczy na Górnym Śląsku, to ta władza już właściwie nie miałaby żadnego przeciwnika. My dla Śląska mamy przekaz pozytywny – ponowne uprzemysłowienie.
Władzy w śląskim sejmiku raczej nie obejmiecie, bo nie macie zdolności koalicyjnej.
Niech Pan Bóg nas broni przed taką zdolnością koalicyjną, jaką pan ma na myśli. Z kim mielibyśmy te koalicje zawierać? Z PO, z PSL?
Są jeszcze SLD i KNP.
Nie wierzę w to, żeby KNP przekroczyła próg. I nie życzę jej tego szczególnie po ostatnich wyskokach i wizytach w ambasadzie rosyjskiej Janusza Korwin-Mikkego. Nie piszemy też strategii na koalicję z tymi, którzy przez ostatnie osiem lat Polskę psuli. Jaka byłaby nasza wiarygodność, gdybyśmy na Podkarpaciu weszli w koalicję z posłem Janem Burym i byłym marszałkiem Mirosławem Karapytą?
Zostaje SLD.
Koalicje z SLD w sejmikach są nierealne. Dziś wszystko wskazuje na to, że Leszek Miller podbija tylko swoją cenę jako kolejna przystawka dla PO, która pozwoli jej utrzymać władzę.
Czyli nawet jeśli w województwie ma rządzić PO, to wy z SLD się nie dogadacie?
Mamy doświadczenia chociażby ze wspomnianego tutaj Podkarpacia i my wiemy, jak to wygląda. Nie zejdziemy do ich poziomu. Oni też będą woleli się przeciw nam dogadać, bo wiedzą, że powrót PiS do władzy to głęboka sanacja naszego państwa.
Na listach PiS są osoby, które również nie kojarzą się z wysokimi standardami. Krzysztof Filipek, kiedy pojawiły się zarzuty o współudział w "seksaferze", obraził swoją wypowiedzią jej ofiarę.
Tamtą wypowiedź uważam za wyjątkowo niestosowną, ale to tylko słowa. Co powiedzieć o politykach pokroju Tuska, Millera, czy Waldemara Pawlaka, którzy przeciwko zwycięskiemu PiS-owi na Podkarpaciu marszałkiem ustanowili pana Karapytę, który ma zarzuty korupcyjne i dotyczące przestępstw seksualnych. Wolę dziesięć razy Filipka, niż Karapytę, którego żyrowali najważniejsi ludzie w tym kraju.
Tylko, że wy idziecie pod hasłami odnowy moralnej, od was się wymaga więcej.
Proszę o odrobinę mniej demagogii. Nie rozmawiamy o kandydacie na premiera, ministra, czy na jakieś stanowisko. Mówimy o jednym z 32 tysięcy kandydatów, który ma szansę przynieść kilkaset dodatkowych głosów na listę. I żeby sprawa była jasna, został rekomendowany przez naszego koalicjanta Jarosława Gowina. Nie mieliśmy podstaw, by go zawetować.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Jakie wnioski wyciągnęliście z przegranych wyborów europejskich?
Joachim Brudziński, poseł PiS:
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
Nawet ja należę do osób, które uważają, że politycy powinni podlegać surowszej odpowiedzialności z racji tego, że dysponują środkami publicznymi, zajmują stanowiska w imieniu narodu - powiedział w rozmowie z TVN24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tobiasz Bocheński.
Mimo że dwie największe partie – Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość – zyskują poparcie, to dystans pomiędzy nimi się zmniejsza – wskazuje nowy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Ubieganie się o świadczenie było łatwe, proste i bez zbędnej biurokracji. Ludzie składali wnioski przez internet, otrzymywali informację, że zostały one przyjęte, i pytali w sieci: „Panie Marczuk, gdzie jest haczyk?”. A jego nie było - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny w rządzie PiS.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
W sondażu, przeprowadzonym przez United Surveys, Polacy ocenili jakość życia podczas rządów Donalda Tuska oraz Mateusza Morawieckiego. Wyniki wskazują na wyraźnie zdywersyfikowane opinie, w zależności od preferencji politycznych respondentów.
Rząd Donalda Tuska „w sprawach, które są absolutnie zasadnicze – tzn. ochrony zdrowia, funkcjonowania sektora publicznego, inwestycji w mieszkalnictwo – zawiódł” – ocenił Adrian Zandberg, współprzewodniczący Partii Razem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas