Piotr Litka

Proces kanonizacji księdza Popiełuszki wyhamował. Brakuje cudu

Watykańska Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych spowolniła proces kanonizacji kapelana Solidarności – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Polski Kościół ukarał księdza za pedofilię po 37 latach

Księdza, który w 1982 r. wykorzystał pięcioletnią dziewczynkę, kard. Józef Glemp wysłał na misje do Ameryki Łacińskiej. Kościelne kary nałożono na niego dopiero 37 lat później, po tym jak Stolica Apostolska uchyliła w sprawie przedawnienie.

Pedofil, któremu zaufał kardynał Wyszyński

Za sprawą kard. Stefana Wyszyńskiego ksiądz skazany za seksualne wykorzystanie siedmioletniej dziewczynki wrócił do pracy kapłańskiej. Czy ryzyko, jakie podjął prymas, się opłaciło?

Wojtyła do księdza-pedofila: Każde przestępstwo winno być ukarane

Kardynał Karol Wojtyła podejmował zdecydowane kroki w odniesieniu do księdza, który wykorzystał seksualnie kilkoro dzieci – wynika z akt, do których dotarliśmy.

Wiedział Wojtyła, wiedziała SB. Ksiądz-pedofil latami krzywdził chłopców

Przypadek księdza pedofila, który ujawniamy, jest częścią mrocznej historii Kościoła w Polsce. Eugeniusz Surgent przez kilkadziesiąt lat molestował chłopców w parafiach od Małopolski po Zachodniopomorskie. Mógł to robić, choć jego przestępstwa nie były tajemnicą dla biskupów. Wiedziała o nich także SB, ale uznała, że zdemoralizowany duchowny najbardziej zaszkodzi Kościołowi, jeśli pozwoli mu się grasować. I się nie pomyliła.

Zmiany w IPN

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej zaproponowało przeniesienie Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu do struktur prokuratury powszechnej.

Prochy księdza Michała Woźniaka nie wrócą do Polski

Prochy błogosławionego księdza Michała Woźniaka na razie nie wrócą do Polski. Nie chce tego ani MSZ, ani Ministerstwo Kultury. „Rz" dotarła do pisma niemieckich urzędników z odmową wydania urny duchownego.

Ministerstwo się pomyliło ws. polskiego męczennika z Dachau

„Rzeczpospolita” dotarła do dwóch nowych dokumentów przechowywanych w Archiwum IPN. Wynika z nich, że w sprawie numeru urny księdza Woźniaka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego popełniło błąd.

Męczennik z Dachau czeka na łaskę

Urzędnicza niemoc hamuje powrót do Polski prochów błogosławionego z Dachau.

Bez odszkodowania za eksperymenty w Auschwitz

Sąd okręgowy odrzucił pozew Barbary Gautier, więźniarki niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, przeciw RFN.