Sprawę S.K. opisuje na swojej stronie internetowej Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
W 2000 r. sąd zdecydował o jego ubezwłasnowolnieniu z powodu schizofrenii, a dwa lata później został umieszczony w domu opieki społecznej.
S. K. wielokrotnie bezskutecznie występował do sądu o uchylenie ubezwłasnowolnienia. Tymczasem w marcu 2007 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż brak możliwości zaskarżenia ubezwłasnowolnienia przez samego ubezwłasnowolnionego narusza ustawę zasadniczą, co przyczyniło się do zmiany przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
W wrześniu 2007 r. S. K. ponownie zwrócił się o uchylenie ubezwłasnowolnienia, jednak jego wniosek został odrzucony, ponieważ sąd uznał, że zmiany w procedurze cywilnej wejdą w życie dopiero w październiku i nie miały jeszcze wówczas zastosowania w sprawie skarżącego.
S. K. wniósł skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieku, podnosząc, iż został umieszczony w domu opieki społecznej wbrew swojej woli i nie miał możliwości zmiany tej decyzji od 2002 roku. Ponadto skarżył się na decyzje sądów, które jego zdaniem ignorowały jego argumentację dotyczącą badań psychiatrycznych.