Do sądu musi trafić wniosek
Słyszałem, że sąd może przyznać adwokata z urzędu, by pomógł mi w prowadzeniu sprawy, któremu nie będę musiał płacić. Co trzeba zrobić, aby go dostać?
Możliwość starania się o przyznanie adwokata lub radcy prawnego daje art. 117 kodeksu postępowania cywilnego. Osoba fizyczna musi złożyć oświadczenie, z którego będzie wynikało, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku w niezbędnym utrzymaniu siebie i rodziny.
Z kolei osoba prawna może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli wykaże, że nie ma dostatecznych środków na jego wynagrodzenie.
Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego strona zgłasza wraz z wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych albo osobno, na piśmie lub ustnie do protokołu, w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub już się toczy.
Osoba fizyczna, która nie ma miejsca zamieszkania w siedzibie sądu prowadzącego sprawę, może złożyć wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce swego zamieszkania. Sąd ten niezwłocznie prześle jej wniosek sądowi właściwemu.