WSA orzekł tak po rozpatrzeniu sprawy odmowy wyrejestrowania przez starostę samochodu osobowego zezłomowanego w Holandii.
Z wnioskiem o wyrejestrowanie pojazdu zwrócili się jego współwłaściciele. Wyjaśnili, że w wyniku realizacji umowy ubezpieczenia, ubezpieczyciel przejął uszkodzony pojazd, a następnie holenderska firma wydała dokument o nazwie "Sloopverklaring", który został przetłumaczony jako "Zaświadczenie o złomowaniu" pojazdu. Do wniosku dołączyli wymagane dokumenty, w tym: zaświadczenie, jego tłumaczenie na język polski, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne pojazdu oraz kartę pojazdu.
Starosta Prudnicki odmówił usunięcia z rejestru. W uzasadnieniu stwierdził, że przedstawione przez współwłaścicieli świadectwo złomowania nie spełnia minimalnych wymogów dla tego dokumentu ustalonych w załączniku do Decyzji Komisji z 19 lutego 2002 w sprawie określenia minimalnych wymogów, jakim powinno odpowiadać świadectwo złomowania wystawione zgodnie dyrektywą 2000/53/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu rozpoznając odwołanie uchyliło jednak zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia wskazując, że organ naruszył procedurę administracyjną, wydając rozstrzygnięcie jeszcze przed zakończeniem postępowania wyjaśniającego. SKO wyjaśniło, że stanowisko dotyczące świadectwa złomowania, o które ubiegał się starosta od Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz pismo z Ambasady Królestwa Niderlandów, dotarły do organu po wydaniu zaskarżonej decyzji i nie zostały objęte oceną w postępowaniu przed organem pierwszej instancji.
Rozpoznając sprawę ponownie, starosta uwzględnił dodatkowo, poza dokumentami dołączonymi do wniosku stron, pismo Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wraz z pismem Ambasady Królestwa Niderlandów zawierającym listę podmiotów uprawnionych do demontażu na terenie Królestwa Niderlandów oraz dwa inne zaświadczenie o demontażu przekazane faxem - oba bez podpisu posiadacza bądź właściciela pojazdu.