Kiedy powołać młodzieżową radę gminy i radę seniorów

Rada gminy może wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowej rady gminy oraz utworzyć gminną radę seniorów. Organom tym nadaje statuty określające tryb wyboru ich członków i zasady działania.

Aktualizacja: 14.04.2015 07:59 Publikacja: 14.04.2015 06:15

Kiedy powołać młodzieżową radę gminy i radę seniorów

Foto: www.sxc.hu

W ustawie o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) przewidziano, że gmina powinna podejmować działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród jej mieszkańców, w tym zwłaszcza wśród młodzieży, sprzyjać solidarności międzypokoleniowej oraz tworzyć warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej. Realizacji tych celów służy funkcjonowanie młodzieżowej rady gminy (art. 5b u.s.g.) i gminnej rady seniorów (art. 5c u.s.g.).

Do kogo należy inicjatywa

Na wniosek zainteresowanych środowisk rada gminy może wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowej rady gminy, mającej charakter konsultacyjny. Młodzieżowa rada nie jest więc tworzona z inicjatywy rady gminy. Może ona jedynie wyrazić zgodę na jej utworzenie, po złożeniu wniosku przez zainteresowane środowiska (np. młodzież, środowisko nauczycielskie). Taka zgoda jest wyrażana w formie uchwały podejmowanej zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady (art. 14 u.s.g.).

Następnym krokiem jest powołanie przez radę gminy młodzieżowej rady gminy oraz nadanie jej statutu określającego tryb wyboru jej członków i zasady działania. Młodzieżowa rada gminy może więc powstać dopiero po powołaniu jej przez radę gminy, z jednoczesnym nadaniem statutu. Przyjmuje się, że członkowie rady młodzieżowej nie muszą być pełnoletni.

Przykład:

W uchwale nr XLVI/320/2014 rady gminy w Leśnej z 30 kwietnia 2014 r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie młodzieżowej rady gminy w Leśnej, powołania tej rady i nadania jej statutu (DzUrz woj. dolnośląskiego z 2014 r., poz. 2308) stwierdzono, że młodzieżową radę gminy w Leśnej tworzą przedstawiciele młodzieży zamieszkałej na terenie tej gminy, zainteresowanej pracami samorządu lokalnego i działalnością publiczną w gminie, wybrani w demokratycznych wyborach. W statucie młodzieżowej rady, stanowiącym załącznik do tej uchwały, przyjęto, że młodzieżowa rada składa się z dziewięciu radnych, a w jej skład wchodzą przedstawiciele uczniów w następującej liczbie: gimnazjum w Leśnej – czterech, szkoły podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku – jeden, szkoły podstawowej im. Jana Brzechwy w Grabiszycach – jeden, szkoły podstawowej w Pobiednej wchodzącej w skład zespołu szkolno-przedszkolnego – jeden, oraz zamieszkałych na terenie gminy Leśna i uczących się w szkołach ponadgimnazjalnych – dwóch. Radnym może być każda osoba zamieszkała w gminie Leśna, która ukończyła co najmniej 13 lat i nie ukończyła 20 lat, uczęszczająca do jednej z tych szkół. Jeżeli obsadzenie mandatu byłoby niemożliwe z powodu braku kandydatów z okręgu wyborczego, mandat ten pozostaje nieobsadzony, a liczba członków rady ulega zmniejszeniu. Kadencja rady trwa dwa lata. Przejście radnego na wyższy poziom kształcenia (np. ze szkoły gimnazjalnej do ponadgimnazjalnej) w trakcie trwania kadencji nie powoduje utraty mandatu.

Przykład

W uchwale nr V/39/15 rady miejskiej w Rychwale z 19 marca 2015 r. w sprawie powołania młodzieżowej rady miejskiej w Rychwale (DzUrz woj. wielkopolskiego z 2015 r., poz. 2102) ustalono, że młodzieżowa rada jest reprezentacją absolwentów gimnazjum do 21. roku życia oraz młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych, gimnazjum i specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym z terenu gminy i miasta Rychwał. Młodzieżowa rada składa się z 15 członków, z zastrzeżeniem, że gdyby obsadzenie mandatu było niemożliwe z powodu braku kandydatów z okręgu wyborczego, mandat pozostaje nieobsadzony. Radnym może być każdy uczeń uczęszczający do klasy V lub klasy VI szkoły podstawowej, gimnazjum lub absolwent gimnazjum do 21. roku życia oraz uczeń specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego z terenu gminy i miasta Rychwał.

Zakres kompetencji

Ustawodawca nie określił zakresu spraw, które rada gminy może konsultować z młodzieżową radą gminy. Z uwagi na charakter tego organu będą to jednak przede wszystkim sprawy dotyczące młodych ludzi. Wyniki konsultacji z młodzieżową radą nie są wiążące dla rady gminy. Należy także pamiętać, że działania na rzecz upowszechniania idei samorządowej należą do zadań własnych samorządu, w związku z czym są finansowane z budżetu gminy. Gmina powinna więc zapewnić wsparcie finansowe młodzieżowej rady, umożliwiając jej wypełnianie jej podstawowych zadań (por. wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach z 2 grudnia 2011 r., nr WA-0250/105/11).

Przykład:

W uchwale nr IV/15/2015 rady miejskiej w Międzylesiu z 10 lutego 2015 r. w sprawie powołania młodzieżowej rady miasta i gminy Międzylesie (DzUrz woj. dolnośląskiego z 2015 r., poz. 593) stwierdzono, że celem działania tej rady jest w szczególności:

- upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży,

- inicjowanie, wspieranie i koordynowanie działań młodzieży na terenie miasta i gminy,

- organizacja aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym,

- zwiększenie partycypacji młodych w procesach decyzyjnych oraz

- podejmowanie działań na rzecz zaspokajania potrzeb i oczekiwań młodych mieszkańców miasta i gminy.

W statucie przewidziano, że młodzieżowa rada obraduje na sesjach, na których rozpatruje i rozstrzyga w drodze uchwał sprawy należące do jej kompetencji. Pierwszą sesję zwołuje burmistrz. Rada wybiera na niej ze swojego grona prezydium, do którego kompetencji należy w szczególności: opracowywanie planu pracy tej rady, przygotowywanie projektów uchwał oraz czuwanie nad ich realizacją. Młodzieżowa rada może także powoływać ze swojego grona komisje problemowe. W statucie zastrzeżono, że podstawą działania młodzieżowej rady jest praca społeczna radnych. Radni za pełnienie swoich funkcji nie mogą pobierać wynagrodzenia ani diet.

Przykład

W uchwale nr VI/48/2015 rady miejskiej Międzychodu z 17 lutego 2015 r. w sprawie powołania młodzieżowej rady gminy Międzychód i nadania jej statutu (DzUrz woj. wielkopolskiego z 2015 r., poz. 1109) przyjęto, że celem działania młodzieżowej rady jest:

- rozwijanie idei samorządności wśród młodzieży,

- kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich i patriotycznych,

- reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji rządowych i samorządowych,

- działanie na rzecz ochrony praw i godności ucznia,

- promocja kultury, w szczególności tworzonej przez ludzi młodych i do nich adresowanej,

- kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych oraz wyrabianie umiejętności podejmowania decyzji w określonych obszarach zagadnień,

- czynny udział młodzieży w walce o ochronę środowiska naturalnego,

- działanie na rzecz integracji i współpracy środowisk młodzieżowych i twórczych oraz

- poznawanie historii i kultury państw europejskich.

W statucie przewidziano, że organem wykonawczym młodzieżowej rady jest prezydium, a dla stałego kontrolowania całokształtu działalności prezydium rada powołuje komisję rewizyjną.

Aktywność osób starszych

Rada gminy może także, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk, utworzyć gminną radę seniorów, która ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Gminna rada seniorów powinna się składać z przedstawicieli osób starszych oraz z przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych, a w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych i podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku. Wojewoda śląski w rozstrzygnięciu nadzorczym nr NPII.4131.1.123.2014 z 30 kwietnia 2014 r. (DzUrz woj. śląskiego z 2014 r., poz. 2634) stwierdził, że rada gminy określając tryb wyboru gminnej rady seniorów powinna zwrócić uwagę na to, iż o możliwości uczestniczenia określonych osób w pracach rady seniorów rozstrzygnął sam ustawodawca, który zastrzegł konieczność powoływania do gminnej rady seniorów zarówno przedstawicieli osób starszych, jak i przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych. Osoby te są więc obligatoryjnymi członkami gminnej rady seniorów i nie jest wystarczające uczestniczenie w niej wyłącznie osób starszych. Nieprawidłowe jest także delegowanie do rady seniorów przedstawicieli wójta (burmistrza, prezydenta miasta) czy rady gminy (por. rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego nr NPII.4131.1.290. 2014 z 31 lipca 2014 r., DzUrz woj. śląskiego z 2014 r., poz. 4208). Wojewoda kujawsko-pomorski w rozstrzygnięciu nadzorczym nr 43/2014 z 3 czerwca 2014 r. (DzUrz woj. kujawsko-pomorskiego z 2014 r., poz. 1729) stwierdził zaś, że ustawodawca nie upoważnił rady gminy do określenia wieku osób starszych (np. jako mających ukończone 60 lat).

Rada gminy, powołując gminną radę seniorów, nadaje jej statut określający tryb wyboru jej członków i zasady działania. W statucie jednostki pomocniczej (np. sołectwa, dzielnicy, osiedla) rada gminy może upoważnić tę jednostkę do utworzenia rady seniorów jednostki pomocniczej.

Przykład:

W uchwale nr 0007.XLVII.356.2014 rady miejskiej w Żmigrodzie z 30 września 2014 r. w sprawie powołania rady seniorów gminy Żmigród i nadania jej statutu (DzUrz woj. dolnośląskiego z 2014 r., poz. 4228) stwierdzono, że rada seniorów składa się z 11 osób, które zamieszkują na terenie gminy Żmigród, oraz że członków rady desygnują:

- Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów – cztery osoby,

- Uniwersytet Trzeciego Wieku – dwie osoby,

- Stowarzyszenie Klubu Seniora „Humorek" – dwie osoby,

- Stowarzyszenie Amazonek „Ewa" – jedną osobę,

- Związek Sybiraków – jedną osobę oraz

- Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – jedną osobę.

Głównym celem działania tej rady jest tworzenie warunków do wykorzystania potencjału środowisk senioralnych gminy Żmigród poprzez ich reprezentowanie, wzmacnianie, integrowanie i pobudzanie aktywności obywatelskiej, a szczegółowe cele rady to: reprezentowanie praw osób starszych i ich środowisk wobec władz gminy, tworzenie pozytywnego wizerunku seniorów oraz włączenie osób starszych w życie publiczno-społeczne gminy. Rada wyraża swoje stanowisko w formie uchwały. Jej kadencja trwa cztery lata, a władzami rady są zebranie rady i zarząd.

Akty prawa miejscowego

Upoważnienie do nadawania statutu określającego tryb wyboru członków młodzieżowej rady gminy oraz ustanawiania zasad jej działania jest umocowaniem do wydania przepisów powszechnie obowiązujących na terenie gminy. Wydany akt jest adresowany do obywateli i dotyczy ich praw oraz obowiązków. Taka uchwała ma charakter aktu ogólnego, kierowanego do nieokreślonego kręgu adresatów i wywołującego skutki prawne poza strukturami organizacyjnymi gminy. Posiada ona cechy ogólności i abstrakcyjności, które pozwalają uznać ją za akt normatywny powszechnie obowiązujący, czyli będący aktem prawa miejscowego (por. rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody dolnośląskiego z 19 stycznia 2010 r., nr NK.II.PK1.0911-1/10, DzUrz woj. dolnośląskiego z 2010 r. nr 14, poz. 218).

Dotyczy to również uchwały w sprawie powołania i statutu rady seniorów (por. rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody kujawsko-pomorskiego z 14 marca 2014 r., nr WNK.IV.4131.5.14, NZS 2014/3/54). Zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych uchwała mająca cechy aktu prawa miejscowego wymaga zaś – dla jej wejścia w życie – wcześniejszego ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

podstawa prawna: art. 5b, 5c i 14 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 594 ze zm.)

podstawa prawna: art. 13 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 197, poz. 1172 ze zm.)

W ustawie o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) przewidziano, że gmina powinna podejmować działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród jej mieszkańców, w tym zwłaszcza wśród młodzieży, sprzyjać solidarności międzypokoleniowej oraz tworzyć warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej. Realizacji tych celów służy funkcjonowanie młodzieżowej rady gminy (art. 5b u.s.g.) i gminnej rady seniorów (art. 5c u.s.g.).

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej