Uczestnicy czwartkowego seminarium w Instytucie Spraw Publicznych dyskutowali o możliwościach wykorzystania narzędzi elektronicznych w świadczeniu pomocy prawnej obywatelom. Ewa Stompor-Nowicka, sekretarz Krajowej Rady Radców Prawnych, jest przekonana, że nowe technologie są potrzebne, ale nie mogą przesłonić człowieka.
– Nie powinny być stosowane, gdy niezbędny jest bezpośredni kontakt z osobą potrzebującą pomocy prawnej. Należy używać nowych technologii z rozsądkiem – uważa Stompor-Nowicka.
Samorząd radców prawnych jako pierwszy w Polsce uruchomił innowacyjną platformę e-learningową umożliwiającą podnoszenie kwalifikacji w tej właśnie formie. Teraz zastanawia się nad modernizacją procesu aplikacji poprzez wprowadzenie e-learningowych form wykładów.
Grzegorz Wiaderek z Instytutu Prawa i Społeczeństwa podkreślał duży sukces wprowadzonego niedawno e-sądu, w którym nowe technologie zostały dobrze wykorzystane.
Zdaniem Marcina Radwan-Röhrenschefa, adwokata, jeszcze długo wprowadzenie danych do systemu nie będzie wystarczało do rozstrzygnięcia sprawy i wyprodukowania wyroku przez maszynę.