O rozważenie możliwości zaktualizowania stawek minimalnych wynagrodzenia adwokatów i radców  zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości rzecznik praw obywatelskich. Chodzi przede wszystkim o prowadzenie z urzędu spraw dotyczących prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Stawka minimalna w sprawach o nawiązanie umowy o pracę, uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenie do pracy lub ustalenie sposobu ustania stosunku pracy wynosi bowiem tylko 60 zł.   W innych sprawach dotyczących prawa pracy – m.in. o wynagrodzenie za pracę lub odszkodowanie stawka minimalna jest natomiast obliczana procentowo od – wartości wynagrodzenia lub odszkodowania.

Rzecznik podkreśla, że ostatnie zmiany stawek minimalnych wprowadzone były dziesięć lat temu, a w tym czasie obniżyła się siła nabywcza pieniądza. Ta  stawka  w żaden sposób nie  będzie odpowiadała nakładowi pracy pełnomocnika, nawet przy założeniu, że zostanie podwyższona do sześciokrotności wysokości stawki minimalnej w sprawie skomplikowanej (do kwoty 360 zł). Jak podkreśla rzecznik – sprawa skomplikowana wymaga bowiem dużego nakładu pracy.