BLACK WEEK. Teraz - 75% taniej!
Skorzystaj z oferty roku.
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 02.12.2019 12:41 Publikacja: 02.12.2019 12:41
Foto: Adobe Stock
Strony i ich pełnomocnicy w postępowaniach podatkowych coraz częściej preferują elektroniczny sposób doręczenia od tradycyjnego. Niekiedy pojawia się wręcz obowiązek doręczenia pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W praktyce działania organów administracji podatkowej zdarza się jednak, że mimo złożenia przez stronę odpowiedniego wniosku doręczenie następuje za pomocą operatora pocztowego. NSA ocenił niedawno istotność takiego naruszenia prawa.
Sprawa dotyczyła podatku od nieruchomości. Spółka będąca podatnikiem w sprawie złożyła terminie deklaracje podatkowe. Z ich treści wynikało, że część budynków położonych na jednej z nieruchomości będącej przedmiotem opodatkowania powinna zostać zwolniona z podatku. Wójt po analizie deklaracji podjął wątpliwości co do zasadności takiego zwolnienia. Stąd wszczął z urzędu postępowanie w sprawie określenia wysokości podatku od nieruchomości. Stan faktyczny sprawy był skomplikowany. Wójt przeprowadził zatem obszerne postępowanie dowodowe. Po jego zakończeniu organ I instancji wydał decyzję podatkową. W jej treści ustalił wysokość podatku bez uwzględnienia zwolnienia, które podatnik wskazał na deklaracji.
BLACK WEEK. Teraz - 75% taniej!
Skorzystaj z oferty roku.
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. to fałszywa informacja, która krąży w internecie - wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Szeroko pojęta energia odnawialna, gospodarka w obiegu zamkniętym, elektromobilność, różne projekty i inwestycje.
Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek nowej KRS Maciej Nawacki ma 3 dni na dopuszczenie sędziego Pawła Juszczyszyna do pracy w macierzystym wydziale cywilnym. Nakazał mu to sąd w Bydgoszczy pod rygorem grzywny, z dalszą zamianą na areszt - donosi portal oko.press.
Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.
Od 1 stycznia 2024 r. dorosłe osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać z ZUS świadczenie wspierające. Nie wystarczy jednak mieć orzeczenie o niepełnosprawności. Komisją lekarska wyda osobną decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Wysokość świadczenia zależeć będzie od liczby punktów.
Ustępujący ze stanowiska Prokuratora Generalnego Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego dwie skargi nadzwyczajne dotyczące umów kredytowych indeksowanych kursem franka szwajcarskiego.
Diamentowe Planety w rękach liderów zrównoważonego rozwoju branży chemicznej, czyli wielki finał programu BASF dla klientów „Razem dla Planety”.
Rząd federalny musi zaoszczędzić kilka miliardów euro. Były grecki minister Panagiotis Lafazanis, który sprawował urząd w szczytowym momencie kryzysu zadłużeniowego Grecji radzi teraz Niemcom co mają zrobić by zdobyć gotówkę.
Przepisy chronią pełniącego funkcję publiczną przed utratą prawa do wynagrodzenia z dnia na dzień. Rodzi się pytanie o słuszność ich stosowania do rządu, który nie uzyska wotum zaufania – podkreśla Małgorzata Kurzynoga, radca prawny, prof. UŁ, partner w kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
Pomysł dośrubowania obecnego obowiązku składania oświadczeń majątkowych rownież przez współmałżonków polityków świadczy o braku zaufania do samorządowców – uważa Agata Augustyn, wójt gminy Tarnowiec.
Monika Horna-Cieślak, kandydatka zgłoszona przez większościową koalicję, została wybrana przez Sejm na nowego Rzecznika Praw Dziecka. Przeciwko było PiS i Konfederacja. Adwokatce zarzucano, że przedkłada dzieci narodzone nad te nienarodzone.
To już pewne. Budżet zaoszczędzi dzięki niższej, niż zakładano, dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Adwokat Monika Horna-Cieślak uzyskała poparcie bezwzględnej większości posłów jako kandydat na Rzecznika Praw Dziecka. Na następcę Mikołaja Pawlaka zgłosiły ją wspólnie kluby KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Decyzję Sejmu musi jeszcze zaakceptować Senat.
Noszenie symboli religijnych w miejscu pracy: administracja publiczna może podjąć decyzję o zakazie noszenia takich symboli przez wszystkich jej pracowników - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Rośnie ryzyko, że plan dochodów podatkowych w kasie państwa w 2023 r. nie zostanie wykonany.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Grecja przepuściła przez swoją przestrzeń powietrzną samolot z rosyjską delegacją z Siergiejem Ławrowem na pokładzie. Ławrow przyleciał do Skopje na spotkanie szefów MSZ państw OBWE.
Co najmniej trzy osoby zginęły, a sześć zostało rannych w ataku terrorystycznym, do którego doszło w godzinach szczytu na wjeździe do Jerozolimy - informuje Reuters.
Opozycja zamiast poczekać i zrobić, co chce z telewizją publiczną, chodziła po studiach i gadała, co planuje. Minister Piotr Gliński zrobił im więc na złość.
Lider Konfederacji z przytupem zadebiutował z mównicy Sejmowej. Oskarżył PiS o inwigilację Pegasusem politycznych oponentów. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego Mentzen nie był taki stanowczy, gdy partia Jarosława Kaczyńskiego rządziła?
Mateusz Morawiecki po ośmiu latach rządów PiS i dwóch kadencjach Sejmu doszedł do wniosku, że parlament jednak powinno traktować się poważnie.
My analizujemy wszystkie 530 firm, które zarobiły na handlu ukraińskim zbożem - mówił w rozmowie z TVN24 poseł KO, Dariusz Joński.
Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej. Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nasi zachodni sąsiedzi uchylają się od odpowiedzialności w sprawie uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.
Były prezydent twierdził, że podpisy na zobowiązaniu do współpracy z SB oraz pokwitowaniach odbioru pieniędzy, które w 2016 r. znaleziono w domu gen. Czesława Kiszczaka, nie należą do niego. Prokuratura uważa, że kłamał.
Jeżeli egzekucja została zawieszona na wniosek wierzyciela po zawarciu z dłużnikiem porozumienia np. co do sposobu lub terminu spłaty należności, opłata egzekucyjna obciąża właśnie dłużnika.
Z mocy prawa wygaszane mają być zastawy po upływie 20 lat od momentu ich wpisania do rejestru.
Do osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia zalicza się też pracowników wyposażonych w indywidualne środki ochrony, które je minimalizują – uznał skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.
To decyzja UE zdecydowała zupełne otwarcie unijnych rynków dla Ukrainy, bez analizy skutków dla krajów przyfrontowych - mówił w rozmowie z RMF FM były wiceszef MSZ, były minister w Kancelarii Prezydenta, Marcin Przydacz.
Cofnięcie stanowiska Sejmu przez marszałka Hołownię nie powinno powstrzymać TK od wydania zapowiedzianego na czwartek wyroku o zakazach i karach nakładanych przez TSUE.
W ciągu miesiąca Rosja przegrała wybory do władz czterech organizacji, w których była od czasu ich utworzenia
Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym sześć planet krąży wokół swojej gwiazdy w sposób synchroniczny jak "wielka kosmiczna orkiestra" - informuje AP.
Izrael i Hamas porozumiały się w sprawie przedłużenia zawieszenia broni o kolejny dzień.
Fiskus pozwala rozliczać wydatki na świąteczne spotkania dla pracowników. Innych gości każe z kosztów wyrzucać.
Branża hotelarska, zwłaszcza w górach, jest w doskonałych nastrojach. Polacy coraz chętniej spędzają święta poza domem – trend spowolniony przez pandemię znów się wzmacnia.
Organ może obniżać przedsiębiorcom podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Oficjalnie powstała partia, która jak żadna inna nawiązuje do Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Nawet swoją nazwą.
Posłowie nie mogą ujawniać ani materiałów z kontroli operacyjnych ani tego, kogo podsłuchiwano i dlaczego – prawo blokuje komisję śledczą w sprawie Pegasusa.
Skutki upublicznienia danych medycznych mogą być poważniejsze, niż się początkowo wydawało. Firma bada tę sprawę.
Hakerzy coraz częściej uderzają placówki medyczne i poszukują nowych form nacisku na swoje ofiary, aby zmusić je do zapłacenia okupu. Nie tylko kradną dane, nie cofają się nawet przed blokowaniem urządzeń ratujących życie.
Skala cyberataku, który skutkował kradzieżą tysięcy wrażliwych informacji, może być większa, niż sądzono. Polacy rzucili się do sprawdzania, czy informacje o nich nie zostały upublicznione, czym grozili hakerzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas