Dziś rada ministrów Rosji obraduje nad projektem ustawy zmieniającej wiek emerytalny urzędników. Ta najbardziej uprzywilejowana zawodowo kasta ma przechodzić na świadczenia o 5 lat później - zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Nowe przepisy wprowadzają okres przejściowy na zwiększenie wieku emerytalnego; daje on prawo do niepełnej emerytury wypłacanej przez pół roku w ciągu pięciu lat dojścia do 65 roku życia. Do tego do 65 lat wzrasta możliwość zatrudnienia w państwowych urzędach.
Trudniej też będzie. parlamentarzystom o tłuste dziś dodatki do emerytury. dziś każdy kto jest choć przez rok deputowanym lub senatorem zyskuje prawo do dodatkowych 55 proc. emerytury. Teraz okres zostanie wydłużony do 5 lat stażu w parlamencie. Wyższy dodatek emerytalny wysokości 75 proc. dostaną ci parlamentarzyści, którzy zaliczyli co najmniej dwie kadencje.
Dotąd argumentem za utrzymaniem niskiego wieku emerytalnego był fakt, że Rosjanie żyją też jednak najkrócej z mieszkańców Europy: mężczyźni - 62 lata, a kobiety 73 lata. Liczba emerytów sięga 31 mln ludzi.
Rosja jest też krajem o najniższym wieku emerytalnym w Europie (55 lat kobiety i 60 lat mężczyźni). We wrześniu w resorcie finansów została przygotowana propozycja wydłużenia od przyszłego roku o cztery miesiące możliwego startu rozpoczęcia otrzymywania świadczeń. Potem w kolejnych dziesięciu latach emerytury mają dojść do 65 lat. Da to roczne oszczędności dla budżetu od 620 mld rubli do 1,3 bln rubli (20 mld dol.).