Rzecznik jest zaniepokojony kierunkiem dyskusji na temat propozycji działań, które mogą zahamować dynamiczny wzrost składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jego zdaniem konieczne są działania zapobiegające skokowym podwyżkom cen OC, lecz nie kosztem klientów i poszkodowanych oraz zgodnie z regułami prawa odszkodowawczego.
- Przez ostatnie 10 lat sprzedaż takich polis przynosiła straty i teraz zakłady ubezpieczeń usiłują skokowymi podwyżkami nadrobić wieloletnie zaniedbania. Uważam, że jeśli zarządy i udziałowcy akceptowali tak długotrwały udział w wojen cenowej, to powinni ponosić konsekwencje takiej polityki, a nie tak gwałtownie przerzucać jej skutki na klientów. Podwyżki cen powinny być stopniowe, rozłożone na kilka lat - mówi Krystyna Krawczyk, , dyrektor Wydziału Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego w biurze Rzecznika Finansowego.
Wszystkie propozycje skrytykowane przez Rzecznika, zostały opisane w "Raporcie WEI" (Warsaw Enterprise Institute), który jest owocem dyskusji eksperckiej zorganizowanej przez Fundację Związku Przedsiębiorstw i Pracodawców. Jej uczestnikami byli: Adam Abramowicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, eksperci Rzecznika Finansowego, byli przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego, Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych i organizacji ubezpieczycieli: Polskiej Izby Ubezpieczeń, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przedstawiciele Rzecznika Finansowego już w trakcie spotkania krytykowali niektóre z pomysłów.
Rzecznik Finansowy protestuje przeciwko:
- wprowadzaniu ustawowej definicji "najbliższego członka rodziny",