Nie mówił nigdy, co mam robić, a ja nie potrzebowałem się pytać – wspomina kardynał Stanisław Dziwisz i dodaje, że w rolę sekretarza trzeba się wczuć. – Jakoś się układała ta nasza współpraca, skoro mnie nie wyrzucił w ciągu 39 lat.
Dobrze pamięta moment, gdy Karol Wojtyła zaproponował mu stanowisko swojego sekretarza. – Na kolację była kasza gryczana z kwaśnym mlekiem i jajko – mówi, delikatnie się uśmiechając. Opowiada, że papież emanował wielkim spokojem, który udzielał się innym. – Nigdy nie byłem nerwowy przy nim. Nigdy się nie bałem – dodaje. Te osobiste, prywatne wyznania są jedną z najciekawszych, a z pewnością najbardziej wzruszającą częścią dokumentu zrealizowanego przez Pawła Piterę. Kardynał Dziwisz pozostaje niezwykle dyskretny i powściągliwy. Tym cenniejsze są momenty, gdy dzieli się własnymi obserwacjami.
Twórcy filmu wykorzystali tylko część z 30 godzin rozmów zarejestrowanych z kardynałem. Kanwą dokumentu uczynili książkę „Świadectwo”, wydaną w 2007 roku i będącą zapisem wywiadu włoskiego dziennikarza watykanisty Gian Franco Svidercoschiego ze Stanisławem Dziwiszem. Zdjęcia kręcono przede wszystkim w Watykanie, Krakowie i Wadowicach. Na ekranie duchowny opowiada więcej niż w książce. Wspomnienia uzupełniają fabularyzowane sceny przedstawiające wycinki z biografii Karola Wojtyły oraz materiały archiwalne.
Filmowcy wykorzystali niepublikowane wcześniej zdjęcia ze zbiorów prywatnych i watykańskich, m.in. z objęcia przez Wojtyłę kościoła tytularnego w Rzymie w 1967 roku, podróży pociągiem na sobór watykański, ostatnie fotografie przed wejściem na konklawe w 1978 roku. Narrator Michael York wprowadza widzów w kontekst polityczny i historyczny tamtych wydarzeń. Z konieczności to wizja uproszczona – pomocna dla obcokrajowców nieznających realiów socjalistycznych, ale dla Polaków niewnosząca wiele do opowieści.
Obraz był już pokazywany w naszych kinach. Teraz będzie okazja obejrzeć dłuższą wersję telewizyjną, podzieloną na trzy odcinki po 45 – 50 minut. Jej twórcy stawiają pytania dotyczące kolejnych etapów biografii Jana Pawła II: skąd wzięło się jego powołanie, jakim był księdzem, dlaczego został papieżem? Zgromadzone fakty, daty, wspomnienia mają pomóc dotrzeć do prawdy. Ale nie na wszystkie pytania jest gotowa odpowiedź. Zwłaszcza gdy kardynał Dziwisz mówi: – Byłem z nim prawie 40 lat. Towarzyszyłem mu we wszystkich podróżach i w życiu codziennym. W czasie pogrzebu towarzyszyła mi myśl: Kto tam jest z nim?